Skip to content Skip to footer

Badania środowiska tylko w dobrym laboratorium

Ochrona środowiska w dzisiejszych czasach wydaje się rzeczą oczywistą. Ciągłe monitorowanie stanu środowiska, sprawdzanie, czy nie dzieje się nic niepokojącego czy wreszcie wprowadzanie do przemysłu przyjaznych środowisku technologii ma uchronić naszą planetę przed degradacją. Do tego jednak potrzebne są odpowiednie badania.

Monitorowanie i badanie

Dbałość o środowisko przejawia się nie tylko przez spektakularne akcje, typu sprzątania świata, ale przede wszystkim przez codzienną praktykę. Konieczne jest ciągłe monitorowanie i badanie środowiska, aby sprawdzić, jaki jest jego stan i czy nie dzieje się coś niepokojącego. Do tego niezbędne są dobrze wyposażone laboratoria, które poradzą sobie z różnymi badaniami. Jednym z wiodących ośrodków jest Ośrodek Badań i Ochrony Środowiska w Katowicach, który istnieje od 1958 r. Posiada on doskonale wyposażone laboratorium (https://obiks.pl/laboratorium/), które pozwala na przeprowadzenie nawet skomplikowanych badań. Dzięki wynikom badań można podejmować odpowiednie decyzje, które będą chronić środowisko przy różnego rodzaju inwestycjach oraz zapewnią bezpieczeństwo samym inwestycjom.

Idealne próbki

Ciągłe monitorowanie środowiska zaczyna się zwykle od pobrania odpowiednich próbek. Najlepiej, gdy robią to osoby mające odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Właściwie pobranie i zabezpieczenie próbek ziemi, wody czy powietrza pozwala na uzyskanie prawidłowych wyników.Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się do odpowiedniej firmy, która nie tylko ma laboratorium, ale i fachowców, którzy pobiorą próbki, a następnie je zbadają. Może to być np. https://obiks.pl/laboratorium/, które posiada także certyfikaty akredytacji. Dzięki temu można być pewnym, że uzyskane wyniki badań będą wiarygodne.

Zanim zaczniesz budować

Takie badania są szczególnie ważne, gdy inwestor zamierza budować na terenach poprzemysłowych lub co do stanu których ma wątpliwości. Może się bowiem okazać, że teren nie nadaje się np. dla budownictwa mieszkalnego. To wszystko można sprawdzić zlecając badania w laboratorium, np.w https://obiks.pl/laboratorium/. Uzyskane wyniki pozwolą stwierdzić, czy nie ma jakichś skażeń.W razie stwierdzenia zanieczyszczenia warto sprawdzić, jakie są metody rekultywacji. Właściwie przeprowadzona rekultywacja pozwala na przywrócenie terenu do stanu, w którym jest możliwe normalne i bezpieczne jego wykorzystanie. Przy okazji zdecydowanie poprawia się stan środowiska, co oczywiście jest cennym wkładem inwestora w ochronę środowiska.