Wiertarki stanowią jeden z podstawowych typów urządzeń obróbczych w warsztatach. Poza popularnymi wiertarkami ręcznymi w użyciu znajdują się także inne typy urządzeń, w tym wiertarki słupowe. Jak działają wiertarki tego typu? Dlaczego warto zdecydować się na ich zakup do warsztatu?
Jak działa wiertarka słupowa?
Wiertarka określana jako słupowa, kolumnowa albo pionowa jest rodzajem urządzenia wiercącego, którego wiertło – wrzeciono umieszczone jest w pozycji pionowej.
Poniżej wiertła znajduje się platforma robocza z regulacją oraz z imadłem, na której umieszczany jest obrabiany materiał. Cała wiertarka umieszczona na wolnostojącym słupie i może być także przesuwana względem platformy roboczej. Tak szeroka regulacja pozwala na odpowiednie pozycjonowanie materiałów i wiertła.
Profesjonalna wiertarka słupowa oferuje szeroką gamę prędkości obrotowych wraz z opcją wyboru kierunku wiercenia – na lewo lub na prawo. Współpracuje również z wieloma rodzajami wierteł i ich różnymi średnicami.
Wiertarki słupowe – zastosowanie
Urządzenia jak wiertarki słupowe mają bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle. Wiertarka ta może być używana do wiercenia w wielu materiałach jak drewno, metal czy tworzywa sztuczne.
Za pomocą wiertarki kolumnowej można wykonywać otwory o różnych średnicach i w różnych pozycjach, co powoduje, że może być ona wykorzystana na wiele sposobów w pracach warsztatowych.
Jakie zalety mają wiertarki słupowe?
Wśród największych zalet, jakimi wyróżnia się wiertarka słupowa, znajdują się poniższe:
– Precyzja wiercenia – dzięki temu, że wrzeciono oraz wiercony materiał pozostają w tej samej pozycji, otwory są bardzo precyzyjne oraz powtarzalne.
– Praca z trudnymi materiałami – duża moc silnika powoduje, że wiertarka tego typu może łatwo wiercić otwory także w twardych, grubych materiałach.
– Rozbudowane ustawienia – pod kątem pozycji wiercenia, jego kierunku, prędkości obrotowej, rodzaju wierteł pod względem ich średnicy i innych kwestii.
– Dodatkowe funkcje – wybrane wiertarki mogą również oferować dodatkowe funkcje, na przykład gwintowanie z użyciem narzędzi gwintujących.
– Prosta obsługa – wiertarka pionowa jest łatwa w obsłudze również dla osób, które nie mają specjalnych umiejętności.
– Bezpieczeństwo – praca z wiertarką pionową jest bezpieczniejsza od korzystania z wiertarki ręcznej.
– Niski poziom hałasu – ze względu na zastosowanie wydajniejszych silników wiertarki słupowe są cichsze od ręcznych.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy TOP Poręba.