Zarówno siedzący tryb życia, jak i zbyt dużo chodzenia, szczególnie w niewygodnym obuwiu i obcisłych ubraniach powoduje pojawianie się problemów z nogami. W dzisiejszych czasach z żylakami mierzy się chyba większość kobiet w średnim i starszym wieku, a zaczynają pojawiać się one u coraz młodszych pań, będąc efektem złego trybu życia, a nawet i ciąży. Diagnozą i leczeniem żylaków zajmuje się flebologia. Jest to stosunkowo nowa dziedzina medycyny, lecz rozwinięta już na tyle, że istnieje nawet klinika flebologii, w której można wykonać wszystkie niezbędne zabiegi.
Czym są żylaki?
Żyły to naczynia krwionośne, które odprowadzają z powrotem do serca krew, która pompowana przez serce, płynie tętnicami do każdej, najdrobniejszej komórki organizmu. Żylaki zaś powstają wtedy, gdy krew nie może swobodnie płynąć przez żyły i gromadzi się w jednym miejscu. Taka żyła pogrubia się i nabiera jeszcze ciemniejszego koloru, przez co staje się wyraźnie widoczna przez skórę. Nieleczenie żylaków może spowodować krzepnięcie krwi i całkowite zamknięcie się żył, a to w konsekwencji może doprowadzić nawet do niebezpiecznej zakrzepicy. Przede wszystkim jednak oprócz widocznych żylaków pojawiają się objawy takie, jak ból, obrzęki, ciężkość nóg, a nawet problemy z chodzeniem.
Diagnostyka i leczenie żylaków
Flebologia dysponuje ogromną wiedzą i możliwościami, które pozwalają w szybki, nieinwazyjny i bezbolesny sposób zdiagnozować żylaki, ich zaawansowanie oraz dobrać odpowiednie metody leczenia, których jest naprawdę wiele. Zacznijmy od tego, że flebolodzy diagnozują i leczą nie tylko żylaki nóg, ale również pajączki, zakrzepicę czy nawet hemoroidy. Najczęściej stosowana jest laseroterapia, echoterapia, leczenie ultradźwiękami czy drenaż limfatyczny. Drenaż limfatyczny to zabieg poprawiający krążenie krwi w nogach. W zaawansowanych przypadkach choroby żylnej, klinika flebologii oferuje ich likwidację i usuwanie za pomocą również małoinwazyjnych metod – skleroterapii oraz miniflebektomii. Skleroterapia polega na wstrzykiwaniu specjalnej substancji powodującej zamknięcie naczyń i wchłonięcie się żylaków. MIniflebektomia to zaś usuwanie niesprawnych żył za pomocą mini nacięć, które nie powodują u pacjenta dyskomfortu ani nie pozostawiają blizn.