W ostatnich latach zapanowała moda na zdrowe odżywianie. Coraz więcej ludzi stosuje dietę nie tylko w trosce o własne zdrowie, samopoczucie i wygląd, ale z racji panujących trendów. Coraz chętniej zamieniamy produkty wysoce przetworzone na naturalne i pozbawione konserwantów.
Może burak czerwony?
Jednym z warzyw o bogatych właściwościach zdrowotnych dla organizmu jest burak. Warto zaopatrzyć się w zapas na cały rok i zrobić buraczki konserwowane. Można wtedy cieszyć się warzywem również w okresie zimowym. Burak zawiera mnóstwo drogocennych składników. Jest bogatym źródłem białka i cukru. Oto kilka cennych dla zdrowia witamin i składników mineralnych: witaminy z grupy B, witamina C, A, E, K, mnóstwo żelaza, potas, magnes, cynk, fosfor, bor.Ponadto burak posiada całkiem sporą ilość drogocennych kwasów: jabłkowy, cytrynowy, winny, szczawianowy. To również cenne źródło błonnika.
Dla kogo buraki?
Z racji dużej dawki żelaza polecany jest osobom zmagającym się z anemia, która utrzymująca się zbyt długo ma fatalne skutki dla organizmu. Układ krwionośny dostaje wsparcie do tworzenia czerwonych krwinek. Burak pomaga obniżyć ciśnienie krwi i poziom złego cholesterolu. Ma to ogromne znaczenie przy problemach miażdżycowych. Pomaga również na układ sercowo – naczyniowy, co łączy się bezpośrednio z udarami, chorobami niedokrwiennymi serca i zawałami. Burak polecany jest również na wszelkie infekcje. Buraczki konserwowane zatem szczególnie przydadzą się zima, kiedy wirusy atakują ze zdwojona siłą. Zawartość błonnika sprawia, że jest to warzywo wskazane dla osób odchudzających się, gdyż skutecznie oczyszcza organizm z toksyn i wspomaga przemianę materii.Z racji zawartości szczawianów, burak nie powinien być spożywany w nadmiernych ilościach przez osoby z kamica nerkowa, dną moczowa i reumatyzmem. Burak posiada wysoki indeks glikemiczny, stąd nie jest wskazany dla cukrzyków.
Jak spożywać buraki?
Buraki można podawać na wiele sposobów. Popularnym jest sok, który można zrobić samodzielnie w domu. Buraki można upiec w piekarniku, usmażyć czy dodać do sałatki. Świetnie łączy się z innymi warzywami. Aby zapewnić sobie dostęp do buraka również zimą, warto zadbać o odpowiednie zapasy już w okresie letnim i przyrządzić buraczki konserwowane.
Burak a medycyna alternatywna
Medycyna niekonwencjonalna poleca buraka do wykonania testu na nieszczelność jelit. Mimo iż dolegliwość nadal nie doczekała się medycznego wyjaśnienia wskazuje się, że nieszczelność jelit jest poważnym problemem pewnej grupy ludzi. Wystarczy przed snem wypić 2 szklanki soku z buraka, by rano poznać odpowiedź. Czerwone zabarwienie moczu oznacza bowiem nieszczelne jelita.