Skip to content Skip to footer

Wzierniki ginekologiczne – co to jest?

Wzierniki dopochwowe są uważane za jedne z najważniejszych narzędzi, których używa lekarz ginekolog. Pozwalają one na bardzo dokładne przyjrzenie się wnętrzu pochwy oraz na jej precyzyjne zbadanie. Dzisiejsza medycyna jest na naprawdę wysokim poziomie – dotyczy to również ginekologii. Ten tekst dostarcza wiedzy na temat tego, czym są wzierniki ginekologiczne oraz jakie są ich rodzaje.

Co to jest wziernik ginekologiczny?

Wziernik ginekologiczny składa się z dwóch ramion, które łączy pojedyncza zawleczka. Dzięki takiej budowie wziernik jest w stanie rozszerzyć pochwę i szczegółowo ją zbadać. Warto zwrócić uwagę na fakt, że końcówki obu ramion są zaokrąglone, aby uniknąć potencjalnego naruszenia bardzo delikatnej błony śluzowej kobiety. Dzisiejsza medycyna ginekologiczna pozwala na korzystanie z jednorazowych wzierników ginekologicznych. Jest to oczywiście dużo bardziej higieniczne i sterylne niż używanie wzierników wielorazowych oraz zmniejsza ryzyko infekcji pacjentki. Wzierniki ginekologiczne jednorazowe mają wiele zalet: 1. są bardzo proste w obsłudze, łatwe do utylizacji oraz występują w wielu rozmiarach, co minimalizuje dyskomfort pacjentek,2. są wykonane z bezpiecznych materiałów oraz są przezroczyste, co ułatwia dokładną obserwację pochwy i szyjki macicy,3. zdecydowanie zmniejszają one ryzyko infekcji.

Jakie są rodzaje wzierników ginekologicznych?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wzierników ginekologicznych. Pierwszy podział dotyczy rozmiarów: XXS, XS, S, M, L – wpływa on znacząco na komfort pacjentek podczas badania. Kolejny podział jest związany z konstrukcją wziernika. Można wyróżnić: wzierniki rurkowe, wzierniki dwuskrzydłowe oraz wzierniki łyżkowe. Ostatni podział wzierników jest związany z wielokrotnością ich użytkowania.1. Wzierniki jednorazowe – są wykonane z przezroczystego materiału, a ich ogromną zaletą jest możliwość dokładnej obserwacji narządów płciowych oraz brak przymusu ich późniejszej sterylizacji. Minimalizują one również możliwość zakażenia pacjentki.2. Wzierniki wielorazowe – zazwyczaj są wykonane są z metalu i można ich używać wielokrotnie. Coraz częściej są zastępowane wziernikami jednorazowymi. Warto korzystać z usług producentów, którzy długo działają na rynku i cieszą się zadowoleniem wśród klientów.