Chcąc podjąć stałą współpracę z wybranym biurem projektowym, warto w pierwszej kolejności zapoznać się z pełnym zakresem usług, jakie ono oferuje. Poza tym należy zweryfikować również kwestię pozwoleń i poszczególnych uprawnień na wykonywanie danych prac konstrukcyjno-projektowych. Mnogość różnorodnych firm projektowych może przyprawiać o zawrót głowy, jednak zachowując zimną krew i podchodząc do sprawy racjonalnie, stosunkowo szybko można uporać się z wyborem pracowni godnej zaufania.
Uprawnienia biura projektowego
Profesjonalne biuro projektowe powinno charakteryzować się znacznym doświadczeniem w dziedzinie wykonywania poszczególnych projektów budowlanych. Nie jest tajemnicą, że im dłużej dana firma znajduje się na rynku, tym większe jest jej doświadczenie. Warto więc zajrzeć do krajowego rejestru firm, aby przekonać się, czy zapewnienia znajdujące się na stronie internetowej firmy nie mijają się czasem z prawdą. Kolejną istotną kwestią przy wyborze dobrego biura projektowego pozostają umiejętności konkretnych architektów. Architekt pracujący w profesjonalnym biurze projektowym powinien móc pochwalić się ukończonymi studiami wyższymi o określonym profilu oraz odpowiednio długimi praktykami w tej dziedzinie.
Usługi biur projektowych
Wybierając pracownię architektoniczną, należy również dokładnie zapoznać się przedstawianą przez nią ofertą. Niektóre firmy projektowe oferują swoim klientom kompleksowe usługi, natomiast inne skupiają się wyłącznie na wybranych kwestiach instalacyjnych. Warto wybrać firmę, które zajmie się także projektami instalacji sanitarnych oraz projektowaniem wentylacji dla powstającego lokalu. Każde biuro projektowe powinno działać przede wszystkim w zgodzie z wizją inwestora, by projekt był zgodny z jego oczekiwaniami również na polu prawniczym.
Sporządzanie projektów instalacji sanitarnych oraz zasady projektowania wentylacji
Projekty instalacji sanitarnych muszą być bardzo precyzyjnie wykonane, ponieważ obejmują zarówno instalacje wewnętrzne wodne, kanalizacyjne jak i grzewcze gazowe, wentylacyjne, a także klimatyzacyjne. Projektowanie wentylacji także musi mieścić się w ścisłych wytycznych oraz polegać na szczegółowej analizie napływu zanieczyszczeń w celu dostosowania do nich wydajności budowanej instalacji wentylacyjnej. Zarówno projekty instalacji sanitarnych, jak i projektowanie wentylacji, powinny być solidnie przygotowywane, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury. Przed przystąpieniem do projektowania należy zebrać niezbędne dane, co również wchodzi w zespół podstawowych obowiązków architekta.