Skip to content Skip to footer

Weekend pełen rozrywki

W Europie od kilku lat upowszechnia się nowy model turystyki, zwany w niektórych kręgach ruchem weekendowym. Członkowie, najczęściej klasy średniej, korzystając z możliwości, jakie dają coraz lepszej jakości drogi publiczne oraz samochody o dobrych osiągach wybierają się w trasę, by urozmaicić sobie weekend. Cechą takiego wyjazdu musi być koncentracja i dobre rozplanowanie co i kiedy zamierzamy na wybranym obszarze odwiedzić. Częstą propozycją na tego typu wypad jest weekend nad morzem.

Weekend nad morzem – miejskie podwoje

Jedną z największych atrakcji na wybrzeżu Bałtyku są duże miasta portowe. Ośrodki tego typu jak Gdańsk, Szczecin czy Elbląg mają długą i bogatą a zarazem pełną tajemnic historię. Posiadają też liczne zabytki, które warto zwiedzić. Przykładowo w Gdańsku odnaleźć można słynnego portowego Żurawia, jedną z nielicznych zachowanych tego typu konstrukcji w Europie, Muzeum Narodowe w Gdańsku z cennymi zasobami kultury oraz monumentalną gotycką Bazylikę Mariacką, jedną z największych budowli sakralnych północnej Europie.

Wiele atrakcji ma też Szczecin, zachęcający piękną staromiejską zabudową oraz zrewitalizowanym basenem portowym przyciągającym nocnymi iluminacjami świetlnymi rzutowanymi na przebudowanych dźwigach stoczniowych (nazwanych dźwigozaurami). Miasto zadbało też o sferę relaksu tworząc wiele parków rozrywki, plaż, aquaparków oraz dziesiątki hoteli i punktów gastronomicznych.

Otwórz się na plener – weekend nad morzem w otwartym terenie

Polskie wybrzeże zachęca do weekendowych wypadów nie tylko w obszary miejskie, ale też w tereny otwarte. Istnieje wiele typów wybrzeża od stromego wybrzeża klifowego w okolicach wyspy Wolin, które owocuje dziką przyrodą i niezapomnianymi walorami krajobrazowymi, po łagodne rejony plaż oraz wybrzeża porośnięte lasem. Każde z wybrzeży gwarantuje inne doznania widokowe.

Ciekawą opcją na poznawanie polskiego wybrzeża jest korzystanie z nadmorskich szlaków rowerowych. Jest to sieć szlaków rozlokowana wzdłuż najcenniejszych i najbardziej wartościowych form nadmorskiego pokrycia terenu przy jednoczesnym rozwoju aktywności fizycznej. Rowerowe wypady są idealnym sposobem na spędzenie weekendu.