Skip to content Skip to footer

Rodzaje koncentratów barszczu czerwonego

Niewątpliwie, podczas gotowania barszczu nie może zabraknąć koncentratu. Zależy od niego ostateczny smak potrawy jak i klarowność barszczu. Warto mieć na uwadze, że koncentraty barszczu czerwonego często znacząco się między sobą różnią. Ponadto, różna jest także ich jakość.

Delikatny koncentrat barszczu czerwonego

Jeśli chodzi o koncentrat delikatny, charakteryzuje się on znaczną mętnością. Dlatego też, jeśli chce się otrzymać barszcz, który jest klarowny, nie powinno się wykorzystywać delikatnego koncentratu barszczu czerwonego.

W smaku, koncentrat o niewielkiej intensywności jest wyjątkowo słodki. Jednakże, posiada również pewną kwaskowatość, która jest zdecydowanie niezbędna. Najczęściej delikatny koncentrat wykorzystywany jest podczas gotowania barszczu przeznaczonego do picia. Mętny, słodki barszcz z lekką kwaskowatością doskonale pasuje na przykład do krokieta.

Koncentrat o intensywnym smaku

Niektóre koncentraty barszczu czerwonego posiadają zdecydowanie intensywniejszy smak. Są one przeważnie również zdecydowanie bardziej klarowne. Najczęściej korzysta się z nich podczas gotowania najważniejszych barszczów w roku, czyli barszczu wigilijnego oraz barszczu wielkanocnego. Nadają one odpowiednio kwaskowatego posmaku, a jednocześnie zapewniają apetyczny wygląd zupy, dzięki dużej klarowności.

Warto mieć na uwadze, że nigdy nie można przesadzić z koncentratem barszczu czerwonego o intensywnym smaku. Jeśli nie dodaje się go wystarczająco ostrożnie to barszcz staje się zbyt kwaśny, a czasem wręcz jest nie do zjedzenia. Najlepiej po prostu trzymać się wytycznych zawartych w przepisie, wedle którego gotuje się zupę.

Koncentracja buraków

Jak wspomniano, czasem koncentrat barszczu czerwonego ma intensywniejszy smak, a czasem jest on bardzo delikatny. Od czego jednak to zależy? Okazuje się, że decyduje o tym poziom koncentracji buraków. Większa koncentracja równoważna jest mocniejszemu smakowi.

Warto mieć jednak na uwadze, że nie zawsze najlepszym wyborem jest koncentrat barszczu czerwonego o bardzo intensywnym smaku. Jak zresztą zauważono już wcześniej, do niektórych barszczów bardziej nadaje się mętny, a jednocześnie delikatniejszy w smaku koncentrat. Nie jest on w żaden sposób gorszy, lecz po prostu jest inny, przez co ma również nieco inne przeznaczenie.

Koncentrat barszczu czerwonego kupisz naSklep.vitapol.net