Skip to content Skip to footer

Uprawnienia zawodowe dla elektryków

Praca na niektórych stanowiskach to ciągłe wyzwania. To umiejętność, to wiedza, dzięki której można bez problemu zdobyć doświadczenie. Im większe nasze doświadczenie, tym większa pewność, że swoje obowiązki będziemy wykonywali sumienniej.

Zawód – elektryk

Takim odpowiedzialnym zawodem jest na pewno zawód elektryka. Aby móc mówić, że jest się elektrykiem z krwi i kości nie należy mieć tylko wiedze, którą być może przekazał nam tata, dziadek, czy inny zamiłowany elektryk. Trzeba mieć wiedzę zdobytą na odpowiednich szkoleniach, kursach, dzięki którym zdobędzie się sep uprawnienia. Uprawnienia sepowskie, czyli inaczej zawodowe uprawnienia dla elektryków można podzielić na kilka grup. Zalicza się do nich chociażby uprawnienia budowlane oparte na prawie budowlanym; uprawnienia zawodowe w zakresie eksploatacji; uprawnienia rzeczoznawcy budowlanego, itd. Jest tego naprawdę mnóstwo i zanim wejdzie się w świat elektryków, trzeba podjąć decyzję odnośnie tego, co dokładnie chce się wykonywać.

Dozór i eksploatacja

Uprawnienia sepowskie odnoszą się do pracy elektryka. Przy czym trzeba zdawać sobie sprawę, że można mieć uprawnienia tylko na eksploatację lub też na eksploatację połączoną z nadzorem. Czym się różnią te dwie grupy? Trzeba najpierw zdać sobie sprawę co oznaczają te dwa pojęcia w świecie elektryków. Otóż eksploatacja to konserwacja, remont, montaż, usługi kontrolno – pomiarowe związane z instalacją elektryczną i wszystkim co jest z tym związane. Dozór to nic innego, jak kierownicy sprawujący nadzór nad fachowcami zajmującymi się pracami eksploatacyjnymi. Do tego kontrolują oni pracowników technicznych sprawujących nadzór nad eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci.

Szkolenia dla elektryków

W obecnych czasach zawód elektryka jest jednym z najpopularniejszych etatów, gdzie poszukiwani są specjaliście. Nie ma się więc czemu dziwić, że szkolenia dzięki którym można zdobyć SEP uprawnienia są tak popularne. Ludzie chętnie – nie tylko mężczyźni – zapisują się na takie kursy, dzięki którym będzie można zdać odpowiedni egzamin. Nie, to nie jest szkolenie na którym wystarczy być, aby mieć zawód. Trzeba być i słuchać, chłonąć wiedzę, aby na końcu zdać egzamin, który będzie potwierdzał nasze umiejętności. Uprawnienia dla elektryków na pewno nam się przydadzą w przyszłej pracy.