W każdym samochodzie znajduje się niewielka plakietka, umieszczona zwykle w dość bezpiecznym miejscu. To tabliczka znamionowa, która jest dowodem osobistym samochodu. Dlaczego jest tak ważna i co zrobić, gdy jej nie ma?
Dlaczego tabliczka znamionowa samochodu jest tak ważna?
Obowiązek posiadania tabliczki znamionowej w samochodzie reguluje rozporządzenie ministra infrastruktury z dn. 21 października 2011 r. w sprawie szczegółowego sposobu oraz trybu nadawania i umieszczania w pojazdach cech identyfikacyjnych. Rozporządzenie określa, gdzie tabliczka ma być umieszczona oraz jakie dane powinna zawierać.Umieszczone są na niej najważniejsze dane samochodu. Są to przede wszystkim: marka samochodu, numer homologacji, numer VIN (ew. podwozia lub nadwozia), maksymalna masa całkowita i maksymalne obciążenia osi. Przy niektórych pojazdach wymagane są jeszcze maksymalne obciążenia pionowe na urządzenia sprzęgające.
Umieszczenie tabliczki i jej najważniejsze cechy
Tabliczkę znamionową montuje producent lub jego przedstawiciel. Informacja o miejscu zamontowania znajduje się w książce serwisowej. Obecnie najczęściej jest umieszczana na tzw. słupku B, który znajduje się między przednimi a tylnymi drzwiami i podtrzymuje dach auta. W starszych autach tabliczka była umieszczana w komorze silnika. To często prowadziło do jej zniszczenia w wyniki wypadku czy stłuczki. Zdarzały się też uszkodzenia spowodowane warunkami, jakie panują w komorze silnika.Tabliczka znamionowa musi być wykonana z solidnego materiału, który nie ulega korozji. Napisy również powinny być trwałe. Warto też odpowiednio tabliczkę zabezpieczyć, np. przy pomocy specjalnych plomb.
Co zrobić, gdy tabliczka zostanie uszkodzona lub zgubiona?
Warto pamiętać, że bez tabliczki znamionowej pojazd nie przejdzie corocznego badania na stacji diagnostycznej. Dlatego w przypadku stwierdzenia, że pojazd nie ma tabliczki, należy jak najszybciej zgłosić to na stacji diagnostycznej. Diagnosta wystawi odpowiednie zaświadczenie, że tabliczki brak.Następnie należy w wydziale komunikacji starostwa powiatowego złożyć wniosek o wydanie nowej plakietki. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie, potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej oraz ewentualnie opinię rzeczoznawcy samochodowego, gdy tabliczka została uszkodzona np. przez korozję.
Tabliczka znamionowa dostępna jest w ofercie Grawernia