Skip to content Skip to footer

Czym wyróżnia się akumulator nimh?

Tradycyjny akumulator nimh to charakterystyczny produkt, w którego skład wchodzi kilka połączonych ze sobą ogniw. Popularne akumulatory niklowo-metalowo-wodorowe dostępne są na rynku od ponad 30 lat i w dalszym ciągu cieszą się dużym zainteresowaniem.

Jakie napięcie?

Napięcie ogniwa nimh wynosi 1.2V. Podana wartość odnosi się tak naprawdę do średniego napięcia podczas pracy. Z praktycznego punktu widzenia akumulatory można maksymalnie naładować do 1.4V, a rozładować do 1.0V. Nieco inne napięcie mają zwykłe baterie AA (1.5V), dlatego też wiele osób uważa, że nie można mieszać ich ze sobą.

Napięcie w ogniwach AA spada zdecydowanie szybkiej do wartości 1.0V niż konkurencyjnych akumulatorów nimh. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że w urządzeniach o bardo dużym zapotrzebowaniu na prąd, Akumulator nimh wykazuje znacznie wyższe napięcie od baterii AA. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że przez większy okres czasu akumulatory trzymać będą napięcie na poziomie 1.2V.

Jakie efekt pamięci

Specjaliści zalecają akumulatory nimh rozładować do końca. Jeżeli tego nie zrobimy to niestety pojawi się tzw. efekt pamięci. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że zmniejszy się pojemność akumulatora.

Jeżeli istnieje taka możliwość to warto akumulator rozładować do napięcia 0.9V na każdą celę. Jeżeli posiadamy pakiet 7.2V o należy go rozładować do 5.4V. Specjaliści zalecają, aby nie rozładować akumulatora poniżej 0.9V na każdą pojedynczą celę.

Szerokie zastosowanie

Nowoczesne akumulatory nimh bardzo często spotkać można w popularnych zabawkach dla dzieci. Jest to idealne rozwiązanie zwłaszcza dla dzieci, które bardzo często bawią się zabawkami zdalnie sterowanymi.

Akumulatory niklowo-metalowo-wodorowe wykorzystywane są w branży motoryzacyjnej. Mowa tutaj przede wszystkim o samochodach hybrydowych, które w ostatnim czasie cieszą się dużym zainteresowaniem. Olbrzymia popularność wynika z bardzo atrakcyjnej ceny. Jeszcze kilka lat temu akumulatory nimh były dość drogie, dlatego też nie każdy mógł pozwolić sobie na ich zakup.