Prowadzenie procesów produkcyjnych we współczesnych zakładach coraz częściej wspierane jest przez systemy typu MES służące do sterowania produkcją. Co warto wiedzieć na temat ich działania?
Co to jest?
Manufacturing Execution System, w skrócie MES to systemy zarządzania produkcją czy systemy sterowania produkcją. Pozwalają one na komunikowanie, planowanie oraz zarządzanie obszarem produkcji.
Z wykorzystaniem systemów sterowania produkcją można efektywniej i oszczędniej realizować procesy produkcyjne, także z zastosowaniem nowoczesnej automatyki przemysłowej.
Działanie
Na systemy sterowania produkcją składa się szereg współpracujących ze sobą elementów:
– Technologie informatyczne,
– Urządzenia komunikacyjne,
– Oprogramowanie komputerowe,
– Urządzenia elektroniczne,
– Automatyka przemysłowa.
Za pomocą powyższych elementów możliwe jest gromadzenie informacji i ich bieżące analizowanie, planowanie procesów, ich wizualizowanie oraz realizacja. Jako że dane pobierane przez systemy sterowania produkcją są odczytywane w czasie rzeczywistym, mogą one także alarmować o pojawieniu się zdarzeń i pozwalają na szybką reakcję w obliczu przestojów, awarii.
Zastosowanie
Współczesne systemy MES mają bardzo szerokie zastosowanie w obszarze produkcji i mogą być one wykorzystane praktycznie w każdym przedsiębiorstwie.
Systemy tej klasy umożliwiają efektywne realizowanie produkcji odbywającej się w różnych technologiach. Szczególnie popularne jest ich wykorzystanie w systemach produkcji wsadowej, które można niemalże w pełni zautomatyzować. Są one używane między innymi w branży spożywczej, chemicznej, farmaceutycznej.
Obecnie w Polsce jedynie około 15 proc. zakładów wykorzystuje systemy MES, natomiast według badań popyt na nie w ciągu kolejnych lat będzie stale rósł.
Korzyści
Za wdrożeniem systemu sterowania produkcją przemawia wiele korzyści, które przedsiębiorstwo może zauważyć już od pierwszego dnia jego uruchomienia.
Poprzez wdrożenie systemu MES można podnieść efektywność i wydajność procesów produkcyjnych, podwyższyć jakość gotowych wyrobów, a także zmniejszyć koszty pracy. Dodatkowo system pozwala na zmniejszenie liczby nieplanowanych przestojów, które mogą powodować wysokie koszty.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Trinitec.