Skip to content Skip to footer

Sublimacja – jedna z metod transferu

Sublimacja to zmiana stanu stałego w stan gazowy, która wykorzystywana jest również jako jedna z technik druku. Poprzez odpowiednie atramenty oraz papier transferowy umożliwia uzyskanie nadruku na przedmiotach, które są białe oraz pokryte specjalną warstwą poliestru. To sprawia, że sublimacja druk stała się popularna na rynku gadżetów przeznaczonych dla firm, a także mniejszych klientów, którzy chcą obdarować swoich bliskich spersonalizowanym prezentem.

Co jest niezbędne do wykonania nadruku metodą sublimacji?

Przede wszystkim drukarka, najpopularniejsze używane marki to Epson lub Ricoh wraz z zestawem tuszów CMYK lub RGB. W przypadku drukarki Ricoh sprzedawane są żelowe zamknięte kartridże, które nie zasychają tak szybko jak stosowany w przypadku drukarki Epson atrament, jednak ich cena jest większa. Potrzebny jest również papier transferowy, program do obróbki grafiki, który służy do odpowiedniego przygotowania obrazka i prasa. Na rynku jest wiele pras płaskich oraz przeznaczonych do kubków, które mają specjalną obręcz, w której umieszcza się przedmiot. W sprzedaży są również prasy wielofunkcyjne, które posiadają wymienne grzałki umożliwiające nadruk na płaskich powierzchniach jak i ceramice. Prasa nagrzewając się umożliwia zmianę stanu skupienia na gazowy i transfer zostaje przeniesiony na kubek, koszulkę, podkładkę pod myszkę czy nawet blachę. Należy tylko ustawić temperaturę oraz czas, choć są prasy automatyczne, które otwierają się same. Nadruk metodą sublimacji jest trwały, co jest główną zaletą tej metody.

Dla kogo przeznaczona jest metoda sublimacji?

Metoda sublimacji umożliwia wykonanie nadruku – zarówno prostych grafik wektorowych jak i zdjęć, w szybkim czasie na wielu materiałach. Wiele agencji reklamowych oferuje w sprzedaży spersonalizowane przedmioty, które można podarować klientom. W większości są to firmy, które chcą podziękować za współpracę swoim kontrahentom czy podarować pracownikom gadżety ze swoim logo. Sublimacja druk sprawdza się również w przypadku klientów, którzy szukają ciekawego, niestandardowego upominku dla bliskich, a także do nadruków dyplomów czy wyróżnień np. dla uczestników konkursu.

Dzięki używaniu dobrego sprzętu oraz wysokiej jakości materiałów, nadruk metodą sublimacji jest trwały oraz estetyczny. Choć sama metoda nie jest zbyt skomplikowana, a niezbędne urządzenia zajmują stosunkowo mało miejsca, sublimacja wzbogaci ofertę wielu agencji reklamowych, a także fotografów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://nadrukisublimacyjne.pl