Skoki spadochronowe mogą jawić się jako niebezpieczny sport i prawdą jest, że mogą wiązać się z ryzykiem, gdy skaczącej osobie brakuje odpowiedniego przeszkolenia. Jednak skoki tandemowe to forma rekreacji dostępna dla prawie każdego – od dzieci po staruszków.
Na czym polegają skoki tandemowe?
Skoki w tandemie wykonywane są przez pasażera pozostającego pod ciągłą opieką instruktora – pilota. Obie osoby połączone są uprzężą gwarantującą bezpieczeństwo. Ponadto spadochron do skoków tandemowych składa się z czaszy głównej i zapasowej, a także elektronicznego zabezpieczenia, które analizuje wysokość, ciśnienie i prędkość spadania i reguluje moment otwarcia spadochronu zapasowego.
Skok w tandemie to dobry pomysł, by zapoznać się ze światem spadochroniarstwa i stwierdzić, czy chce się te przygodę rozwinąć i przedłużyć. Jeśli po skoku w parze pojawi się potrzeba rozwinięcia tematu, należy przejść specjalistyczne szkolenie, które uprawnia do samodzielnych skoków.
Kto może skoczyć?
Skoki tandemowe przeznaczone są dla każdego powyżej siódmego roku życia. Aby dokonać takiego skoku nie ma potrzeby posiadania zaświadczenia lekarskiego ani przechodzenia kursu teoretycznego (osoby niepełnoletnie potrzebują pisemnej zgody rodzica lub opiekuna). Całe przeszkolenie, które pozwala na skok trwa około 15 minut i obejmuje informacje dotyczące ewentualnych zagrożeń życia i zdrowia. O skokach tandemowych można powiedzieć, że są bardzo demokratyczną formą rozrywki. Moga skakać dzieci, dorośli i osoby starsze, a nawet niepełnosprawne, bo lądowanie nie wymaga żadnej kondycji fizycznej. Jedyne przeciwwskazania to: niestabilność kręgosłupa, ostra niewydolność układu krwionośnego i oddechowego, wrodzona łamliwość kości i epilepsja.
Trochę informacji technicznych
Skoki w tandemie odbywają się na wysokości 3000 – 4000 tysięcy metrów (na tzw. stałych strefach zrzutu). Osiągnięcie takiej wysokości pozwala na około 40 sekund spadania ze średnią prędkością 200 km/h. Pilot – skoczek zazwyczaj nagrywa skok, żeby zapewnić doskonałą pamiątkę swemu pasażerowi. Nie ma specjalnych wytycznych co do stroju, warto jest jedynie postawić na wiązane sportowe buty – po to, żeby dobrze trzymały sie stóp. Skoczek zostaje zaopatrzony w specjalny kombinezon, w trakcie chłodnych miesięcy dobrze jest założyć pod spód ciepłą bluzę.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy