Skip to content Skip to footer

Jak się zabrać za wiercenie w betonie?

Beton to jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Stosowany jest zarówno do wznoszenia konstrukcji budynków mieszkalnych, usługowych czy gospodarczych oraz do budowy dróg, dojazdów, chodników i innych elementów infrastruktury drogowej. Nierzadko zdarza się, że konieczne jest wywiercenie otworu w betonie. W jaki sposób wiercić w betonie, by otwory były wykonane poprawnie? Jakimi narzędziami wykonywać cięcie w betonie? Na te pytania odpowiemy w niniejszym wpisie.

Wiercenie otworów w betonie

Aby sprawnie wykonywać otwory w betonowych powierzchniach, należy zakupić do tego celu odpowiednią wiertarkę oraz odpowiednie wiertła. Wiertła, którymi wykonuje się wiercenie w betonie to tak zwane wiertła widiowe, które posiadają znacznie masywniejszą, zaostrzoną końcówkę (tak zwaną widię). Służy ona do rozkruszania betonu w trakcie procesu wiercenia.

Wiertło widiowe powinno być zamontowane w młotowiertarce, czyli takiej wiertarce, która oprócz wprawiania wiertła w ruch obrotowy wprawia je również w ruch posuwisto – zwrotny. Dzięki temu otwór wiercony jest zdecydowanie szybciej, a wiertło zużywa się w mniejszym stopniu.

W jaki sposób wykonywać wiercenie w betonie dla dużych i średnich otworów?

Tutaj pojawiają się różne możliwości. Jedna ze szkół zakłada możliwość wiercenia otworów o dużych średnicach w kilku krokach. Najpierw wiercony jest otwór o mniejszej średnicy, a następnie ten otwór jest rozwiercany większym wiertłem. Taka metoda pozwala na wykonanie otworów o średnicach do około 30 milimetrów. Do wywiercenia w betonie większych otworów powinno się stosować wiertła koronowe do metalu no i oczywiście młotowiertarkę o odpowiednio dużej mocy. W ten sposób można wykonać otwór o średnicy nawet ponad 100 milimetrów.

Cięcie betonu

Cięcie w betonie jest drugim, równie trudnym rodzajem obróbki, której poddaje się betonowe elementy. Aby przeciąć betonową płytkę czy bloczek, należy zaopatrzyć się w odpowiednią tarczę tnącą. Najczęściej są to tarcze tnące z napylonym na ostrze pyłem diamentowym. Tego typu narzędzia są rekomendowane zwłaszcza do cięcia twardszych gatunków betonu. Przy przecinaniu płyt betonowych o mniejszej grubości lub wykonanych z mniej trwałego betonu wystarczy zastosować tarcze tnące z twardej stali narzędziowej, przeznaczone do cięcia betonu, ale niekoniecznie muszą posiadać napylony pył diamentowy.

Obróbka betonu nie jest łatwym zadaniem, ponieważ jest to materiał bardzo twardy, kruchy i dodatkowo niejednorodny. Dlatego oprócz zakupu odpowiednich narzędzi, warto zasięgnąć też fachowych porad na stronie http://wierceniebetonu.com/.