Skip to content Skip to footer

Do czego potrzebne są węgliki spiekane?

Niewątpliwie, wiele powszechnie wykorzystywanych narzędzi w ogóle by nie powstało, gdyby nie węgliki spiekane. Czym jest węglik spiekany? Jest to materiał budulcowy narzędzi i maszyn, które wykorzystuje się do skrawania najcięższych materiałów.

Zastosowanie węglików spiekanych

Sprzedawany w skupie węglika materiał najczęściej wykorzystywany jest do konstrukcji różnego typu wierteł czy też frezów. Warto zauważyć, że narzędzia z węglików spiekanych wykorzystuje się dziś do cięcia przeróżnych materiałów. Najtwardsze z nich umożliwiają nawet skrawanie żeliwa, inne przeznaczone są do ceramiki czy też do stali.

Jak powstają węgliki spiekane?

Warto zauważyć, że węgliki są tworzone z kilku innych materiałów. Podstawą materiału, który oferuje skup węglika, jest wolfram. Niemniej ważny jest także tytan. Poza tym, w węglikach spiekanych występują czasami również nieznaczne ilości cyrkonu oraz chromu. Nieco rzadziej obecny jest tantal bądź niob.

Recykling odpadów

Niewątpliwie, złom węglika spiekanego cieszy się dużą popularnością nie tylko dlatego, że jest to bardzo użyteczny materiał. Jest on popularny również z tego względu, iż węglik niezwykle łatwo poddaje się recyklingowi. Dlatego też, zużyte już narzędzia z węglików oddaje się właśnie do złomu węglika spiekanego, gdzie jest on przerabiany tak, aby znów można było stworzyć z niego narzędzia bądź maszyny

Ile waży węglik?

Przeważnie, w skupie węglika spiekanego wycenia się go na kilogramy. Nie ma sensu wycena mniejszych ilości węglików spiekanych z racji tego, iż materiał ten cechuje się dużą wagą. Wystarczy dosłownie kilka bardzo małych narzędzi wytworzonych z węglika, aby osiągnąć wagę 1 kilograma. Dlatego właśnie, kilogram to najmniejsza jednostka, jakiej do ważenia węglików spiekanych używa skup węglika.

Inne cechy węglików spiekanych

Wspomniano już, że węgliki spiekane są twarde i świetnie nadają się do skrawania wszelkich materiałów. Ponadto, wiadomo już, że materiały te bez trudu można poddać recyklingowi. Niemniej jednak, to nie jedyne czynniki sprawiające, że tak tłoczno jest dziś w skupie węglika.

Warto również zauważyć, jak szerokie jest zastosowanie węglików. Właśnie dzięki temu, iż narzędzia z tego materiału wykorzystuje się w bardzo różnych dziedzinach, złom węglika spiekanego zawsze ma wielu klientów. Najpopularniejszym zastosowaniem tego materiału jest konstrukcja narzędzi oraz maszyn przemysłowych. Niemniej jednak, również przemysł chemiczny coraz częściej korzysta z węglików. Jak się okazuje, także wiele narzędzi, z których na co dzień korzystają chirurdzy, wykonanych jest właśnie z węglików spiekanych.