Gdy nadchodzi zima, bardzo łatwo o infekcję. Nasz jadłospis przestaje być tak urozmaicony, jak w lecie. Znikają owoce i warzywa sezonowe. Jak sobie z tym poradzić? Jak nie dać się zimie i odżywiać się zdrowo?
Domowe przetwory – dlaczego warto?
Co prawda zimą, gdy pojawia się chłód i niepogoda – owoce znikają i coraz trudniej o zdrowe warzywa, jest na sposób – domowe przetwory. Przetwory możemy łatwo wykonać sami w domu, z wybranych przez nas składników. W lecie łatwo wykonać przetwory, by potem cieszyć się nimi zimą – wystarczy wtedy otworzyć słoik i cieszyć się smakiem.
Różnorodność przetworów jest niesamowita, niestety coraz mniej osób z nich korzysta. O wiele łatwiej pójść do sklepu, gdzie na półkach czekają na nas rozmaite konfitury, dżemy, czy warzywa marynowane, a także kiszone. Dlaczego jednak warto zrobić własne przetwory w domu?
Produkty gotowe, nie są w stanie zastąpić nam naszej własnej pracy. Wiadomo, że domowe wyroby są o wiele lepsze, nie tylko w smaku, ale i właściwościach zdrowotnych. Już nawet samo ich wykonywanie może być świetną zabawą. Dodatkowo świadomość, że ten słoik z dżemem sami wykonaliśmy, jest bezcenna.
Właściwości zdrowotne buraka – dlaczego warto go jeść?
Buraki najczęściej spotykamy jako rośliny uprawne – służą jako pożywienie zarówno dla człowieka, jak i pasza dla zwierząt. Jest powszechnie, łatwo dostępny. Niestety wciąż są one mało popularne i pojawiają się zwykle na wigilię w barszczu. Tymczasem przetwory z buraków stanowią źródło witamin i innych właściwości zdrowotnych.
Zawarta w burakach witamina B korzystnie wpływa na naszą pamięć, a także na układ krwionośny. W warzywie znajdziemy też duże ilości witaminy C, odpowiedzialnej za powstrzymywanie infekcji. Buraki zawierają duże ilości magnezu, wapnia, sodu, potasu i miedzi. Znajdziemy więc w tym niezbyt popularnych warzywie niezwykle dużo cennych witamin i minerałów, których spożywanie niezwykle korzystnie wpłynie na nasze zdrowie i samopoczucie.
Przetwory z buraków – jak zrobić domowe buraczane przetwory?
Przetworów z buraków jest bardzo dużo. Wystarczy zajrzeć do książki z przepisami, czy do Internetu. Ostatnio w sieci pojawia się coraz więcej przepisów na przetwory z buraków – to dobrze, bo są one niezwykle smaczne i zdrowe. Do jednego z łatwiejszych przepisów należą – buraki tarte. Jak je przygotować?
Ogólnie to nie powinniśmy my mieć z tym problemu. Ugotowane i ostudzone buraki ucieramy na tarce o grubych okach. Tak przygotowane i doprawione według uznania buraki przekładamy do słoika i poddajemy pasteryzacji.