Skip to content Skip to footer

Przykładowe menu dla szkraba

Posiłki dla dziecka powinny posiadać odpowiednią wartość kaloryczną oraz być właściwie zbilansowane. Należy pamiętać, że żołądek dziecka ma znacznie bardziej delikatną strukturę i trzeba uważać, żeby go nie uszkodzić.

Liczba posiłków

Przykładowe menu rocznego dziecka powinno składać się z pięciu posiłków. Każde danie musi mieć właściwą proporcje i składniki odżywcze. Jeżeli dziecko będzie się właściwie odżywiać to może uniknąć na starość chorób serca oraz nadwagi lub otyłości.

Śniadanie

Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia i powinno zawierać dużo węglowodanów, które są głównym źródłem energii. Przykładem takiego śniadania może być kaszka z kawałkami bananów lub jabłek. Ciekawą alternatywą jest również kleik ryżowy, który dobrze wpływa na metabolizm dziecka. Drugie śniadanie powinno składać się przede wszystkim z owoców oraz warzyw. Wykonanie sałatki owocowej nie zajmuje wiele czasu, a znajduje się w niej wiele witamin, które dobrze wpłyną na funkcjonowanie organizmu. Najwięcej kalorii powinno jednak znajdować się w daniu obiadowym.

Przygotowanie obiadu

Można przygotować ugotowane ziemniaki lub kaszę i uzupełnić posiłek o lekkostrawne mięso jakim jest na przykład indyk. Warto również pamiętać o przygotowaniu zupy jarzynowej, która jest doskonałą przystawką. Jeżeli nie mamy wystarczająco czasu to można posłużyć się gotowymi posiłkami dostępnymi w słoiczkach. Nie są one jednak tak zdrowe jak samodzielnie przygotowane produkty. Na podwieczorem można przyrządzić ciasto z pestkami dyni lub kolejną porcję owoców. Warto również pamiętać, żeby dziecko spożywało odpowiednie ilości wody. Nawodniony oraz odżywiony organizm znacznie lepiej radzi sobie ze wszelkimi infekcjami oraz chorobami. Na kolację można kupić warzywa, a następnie je ugotować razem z makaronem i dodatkiem lekkiego sosu.

Dania dla młodych osób

W internecie można znaleźć wiele pomysłów na dania dla młodych osób. Warto zwrócić uwagę, żeby dziecko spożywało pięć posiłków każdego dnia. Takie działanie wpłynie pozytywnie na rozwój dziecka oraz jego metabolizm. Rzadko spożywane dania sprawią, że w ciele dziecka będą odkładały się duże pokłady tłuszczu. Najlepiej, żeby pory posiłków były z góry określone, ponieważ wtedy dziecko przez cały dzień będzie miało wystarczającą ilość energii. Żołądek dziecka ma znacznie mniejsze rozmiary niż u osób dorosłych, dlatego porcje jedzenia nie powinny być zbyt duże, ponieważ trawienie będzie zaburzone. Należy również sprawdzić, czy dziecko nie ma żadnych alergii.