Skip to content Skip to footer

Piece z podajnikiem, czyli jaki ekogroszek?

Piece na ekogroszek to coraz częściej wybierana alternatywa przede wszystkim dla tzw. „starych kopciuchów”. Liczy się już nie tylko możliwość napalenia w piecu czymkolwiek, ale także wygoda i ekologia. A to piece na ekogroszek zdecydowanie zapewniają. Producent ekogroszku dokłada wszelkich starań, aby opał był jak najwyższej jakości.

Ekogroszek hurt – na co zwrócić uwagę?

Ten rodzaj opału powstaje z węgla kamiennego lub brunatnego. Charakteryzuje się niedużą wielkością ziaren, od 5 do 25 mm, ponieważ tylko taki rozmiar nadaje się do pieców z podajnikiem. Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na takie parametry jak wartość opałowa, spiekalność, zawartość popiołu i siarki, a także wilgotność.

To, czym głównie się kierujemy, to właśnie wartość opałowa, ponieważ zależy nam, aby generował jak najwięcej ciepła i przez jak najdłuższy czas. Ekogroszek może pod tym względem zdecydowanie się różnić. Dobrej jakości ekogroszek hurt zawsze ma na opakowaniu opisane parametry, dzięki temu wiemy, że nie kupujemy kota w worku.

Zawartość popiołu i siarki

Producent ekogroszku dba o to, aby z opału pozostawała jak najmniejsza ilość popiołu. Takie parametry powinny również znaleźć się na każdym worku. Im mniej popiołu, tym lepiej. Oznacza to dla nas przede wszystkim, że będziemy musieli rzadziej sprzątać kocioł.

Zawartość siarki nie powinna być większa niż 1%. Wtedy mamy pewność, że w naszym dymie znajdują się niewielkie jej ilości i tym samym nasz piec jest jak najbardziej ekologiczny. W tym przypadku ważna jest także wilgotność, ponieważ mokry ekogroszek to znacznie większa emisja siarki do atmosfery. Zwróćmy więc uwagę, czy opał jest suchy. Unikniemy również innych problemów, np. zardzewiałego podajnika.

Ekogroszek – hurt w worku czy luzem?

Opał ten można zakupić w workach lub luzem. To pierwsze rozwiązanie ma bardzo dużo zalet, m.in. każdy worek posiada oznaczenia, a także w znacznie większym stopniu pozbywamy się pyłu i kurzu w miejscu jego składowania.

Ekogroszek zakupiony luzem na pewno przysporzy więcej problemów, jeśli chodzi o jego przeniesienie w miejsce, gdzie ma być składowany, ale w tym przypadku dokładnie widzimy, jak on wygląda i czy jest suchy. Bywa on również tańszy. Wybierzmy takie rozwiązanie, które jest dla nas najwygodniejsze.