Skip to content Skip to footer

Optyka łowiecka: lornetka czy luneta?

Wybór odpowiedniej optyki łowieckiej nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Jest on o tyle trudniejszy, ponieważ waha się on pomiędzy lunetą a lornetką. Każda z tychże opcji posiada swoich zwolenników oraz przeciwników, jednak ich finalny zakup jest zależny tylko i wyłącznie o własnych preferencji.

Optyka myśliwska: najważniejsze kwestie

W trakcie zakupu optyki łowieckiej, niezwykle ważne są pewne kwestie, o jakich należy pamiętać. Przede wszystkim ważne jest to, aby zarówno lunety, jak i lornetki kupować tylko i wyłącznie od sprzedawców sprawdzonych, a nie na targach lub bazarach. Niezwykle istotne jest również to, by przed dokonaniem zakupu, optykę sprawdzić i przetestować, ponieważ pozwoli to dopasować odpowiedni model do własnych potrzeb. Warto także zwrócić uwagę, czy producent, bądź sprzedawca obejmują sprzęt okresem gwarancyjnym.

Optyka myśliwska używana czy też nowa powinna cechować się niezawodnością. Sprzęt z tak zwanej drugiej ręki jest zwykle tańszy, ale przy jego zakupie należy zachować szczególną ostrożność.

Optyka łowiecka: luneta

Optyka łowiecka posiada dwa podstawowe sprzęty, to jest lunetę i lornetkę. Pierwsza z nich cechuje się tym, że posiada jeden obiektyw i jeden wymienny okular, co pozwala powiększać obraz. Do tego sprzętu potrzebny jest jednak statyw, gdyż waży on niemało.

Luneta najlepiej sprawdza się do obserwacji obiektów mało dynamicznych lub posiadających przewidywalność ruchów, na przykład ptaków drapieżnych. Do lunety można też dobrać różne okulary. Ich wadą jest jednak to, że dłuższa obserwacja może męczyć oko, ponieważ nie każdy jest w stanie śledzić zwierzynę tylko jednym okiem przez długi czas.

Optyka łowiecka: lornetka

Lornetka to sprzęt, który posiada dwa obiektywy i dwa niewymienne okulary, a także pozwala patrzeć obuocznie. Co więcej, jest ona mała, poręczna i ergonomiczna, dlatego jej zabranie ze sobą nie wymaga zbyt dużej siły. Można dzięki niej śledzić ptactwo i dzikie zwierzęta do woli, gdyż jest ona bardzo lekka.

Lornetka jest z powiększeniem 16-krotnym jest już cięższa, dlatego też wymaga zakupu statywu. W takim jednak wypadku najlepiej jest zainwestować w lunetę właśnie, które posiada wymienne okulary i różne powiększenia.

Zarówno optyka myśliwska używana, jak i nowa posiadają swoje wady i zalety. Pierwsza z nich jest tańsza, zaś druga to pewność, że nie była używana przez nikogo innego.