Skip to content Skip to footer

Odpowiedni pies dla myśliwego

Wiedza ta powszechna, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. To stare przysłowie sprawdza się również podczas łowiectwa- pies powinien być nie tylko miłym, ale i użytecznym kompanem.

Jak wybrać odpowiedniego psa myśliwskiego?

Pierwszą przesłanką, według której wybieramy dla siebie psa, powinna być odpowiedź na pytanie, w jakim charakterze ma on pracować. Psy myśliwskie dzielimy bowiem na grupy ze względu na ich użyteczność, wyróżnić możemy: psy gończe, legawce, norowce, płochacze, posokowce, tropowce, aportery oraz dzikarze. Niektóre z ras możemy przyporządkować do więcej niż jednej grup, możemy również tak wytresować naszego czworonoga, aby był psem wszechstronnym, chociaż wszystko ma swoje granice- chyba wyjątkowym przypadkiem byłby jamnik szorstkowłosy aportujący kaczki!Przy wyborze odpowiedniej, do danej pracy, rasy psa oprócz rozmów z innymi myśliwymi, na pewno pomoże nam przeglądanie stron takich jak portal łowiecki, gdzie zamieszczone są różnorodne artykuły na ten temat oraz ogłoszenia łowieckie i gazety, z których również wiele możemy się dowiedzieć. Pies powinien podobać nam się też wizualnie, a jeśli mamy rodzinę, a w szczególności małe dzieci, należy zastanowić się nad wyborem rasy jak najbardziej im przyjaznej.

Gdzie kupić psa myśliwskiego?

Gdy już podejmiemy wybór co do rasy i płci psa, jakiego chcemy nabyć, nadchodzi czas na znalezienie sprawdzonej hodowli. Nie warto kupować psa z tak zwanych pseudohodowli, bo chociaż szczeniaki faktycznie mogą być tańsze, to po czasie możemy wydać więcej pieniędzy na weterynarza. Trzeba wiedzieć, że u psów pochodzących z hodowli rejestrowanych w Polskim Związku Kynologicznym znacznie ograniczone jest ryzyko występowania wad genetycznych, ponieważ zwierzęta przechodzą specjalistyczne badania.

Natomiast w pseudohodowlach psiaki są często nieodrobaczane, żyją w złych warunkach i są zbyt szybko zabierane od matki, co może prowadzić do lęku separacyjnego.Sprawdzonych hodowli najlepiej szukać poprzez Polski Związek Kynologiczny. Pomóc nam może również portal łowiecki, dzięki któremu będziemy mieli możliwość dodania ogłoszenia łowieckiego, na przykład o poszukiwaniu konkretnej rasy psa. Obecnie najpopularniejszym tego typu portalem myśliwskim w naszym kraju jest łowiec.com.Warto poświęcić sporo czasu i uwagi na znalezienie odpowiedniego psa myśliwskiego, dzięki temu możemy znaleźć dobrego przyjaciele na długie lata.