Jedną z chorób dotykających ogromną populację na całym świecie jest niewydolność żylna zwana także żylakami kończyn. Schorzenie to jest najczęstszą chorobą układu krwionośnego, charakteryzujące się zgrubieniami i węzłami powstającymi na żyłach.
Te deformacje powstają wskutek niedrożności naczyń żylnych oraz wzrostu ciśnienia wewnątrz nich.
Niewydolność krążenia przyczyna
Niewydolność krążenia to zaburzenie w przepływie krwi w naczyniach krwionośnych i złe odżywianie tkanek. Jest to wynik nieprawidłowej pracy serca. Może być także skutkiem zawału serca, lub przewlekłego nadciśnienia tętniczego. Nieleczone schorzenie może doprowadzić do niedokrwienia wielu narządów, a w konsekwencji do śmierci pacjenta.
Objawami niewydolności krążenia między innymi są:
– duszność,
– bóle w klatce piersiowej,
– sinica,
– obrzęki głównie kończyn dolnych,
– częste oddawanie moczu,
– dolegliwości w obrębie układu pokarmowego,
– poszerzenie żył szyii wiele innych.
Niewydolność żylna
Objawem zastoju krwi w kończynach dolnych jest Niewydolność żylna, która jest wynikiem nieprawidłowego działania zastawek żylnych.Pierwszymi objawami niewydolności żylnej są najczęściej ból, obrzęki nóg w okolicach kostek stóp, uczucie ciężkości i dyskomfortu chodzenia. Te objawy nasilają się podczas pracy siedzącej, brakiem aktywności fizycznej, a także złej diety.Niewydolność żylna objawia się zwężeniem światła żyły lub zatkania jej przez skrzep spowodowany zakrzepicą. Leczenie polega na rozpuszczeniu skrzepów lub wstawienia stentów w niedrożne naczynie krwionośne. W wyniku braku poprawy stosowane są bajpasy.
Żylaki kończyn dolnych
Żylaki kończyn dolnych są problemem nie tylko estetycznym – widoczne przez skórę guzowate tworzy zlokalizowane na żyłach – to również duży problem zdrowotny.Przyczyną tego poważnego schorzenia jest niewydolność zastawkowa żył, która może być wadą wrodzoną, jak i chorobą nabytą. Najczęstszą przyczyną tworzenia się żylaków jest siedzący tryb życia, złe nawyki żywieniowe, nadużywanie używek, sauny i gorących kąpieli, otyłość i wady postawy.Żylaki często pojawiają się u kobiet po przebytych ciążach, kuracjach hormonalnych oraz w wyniku schorzeń układu krwionośnego. Głównym czynnikiem powodującym powstawanie żylaków jest uwarunkowanie genetyczne oraz zakrzepica.
*niewydolnosc krążenia
*niewydolnosc krążenia