Skip to content Skip to footer

Czym jest druk sublimacyjny?

W ostatnich latach druk sublimacyjny na tkaninach staje się coraz popularniejszy. Ma on wiele zalet, dzięki którym spersonalizowane przedmioty czy ubrania są w zasięgu każdego. Na czym polega drukowanie sublimacyjne?

Drukowanie sublimacyjne

W dzisiejszych czasach każdy pragnie pokazać swoją indywidualność. Są do tego narzędzia, które dają takie możliwości. Właśnie tym jest druk sublimacyjny na tkaninach. Spersonalizowane koszulki, czapeczki, plecaki czy bluzy pozwalają pokazać innym naszą tożsamość.

Sublimacja na koszulkach jest również świetną opcją na prezent. Szczególnie sprawdzi się wśród osób, które mają wieczny problem z wyborem odpowiedniego podarunku. Spersonalizowany t-shirt, bluza czy czapka sprawią, że bliska osoba poczuje się wyjątkowo.

Jak wygląda drukowanie sublimacyjne?

Druk sublimacyjny, aby znaleźć się na tkaninie, musi najpierw zostać wydrukowany w postaci grafiki lub tekstu na papierze transferowym. Drukowanie następuje za pomocą tuszów, które są ekologiczne i trwałe. Nadruk należy przygotować w odpowiednim programie graficznym w dobrej rozdzielczości.

Jeśli grafika jest gotowa, to możemy przystąpić do nadruku na papierze. Papier taki następnie jest wkładany do urządzenia, przy pomocy którego nadruk znajduje się na tkaninie. Urządzeniem tym jest prasa termotransferowa. Druk sublimacyjny nazywany jest ze względu na zjawisko sublimacji, do jakiego dochodzi podczas przeniknięcia nadruku z papieru na tkaninę.

Sublimacja na koszulkach – zalety

Najczęściej wykonywane są nadruki sublimacyjne na koszulkach. Koszulka świetnie się sprawdza podczas uprawiania sportu lub jako spersonalizowany ubiór w pracy. T-shirt możemy podarować również jako gratis dla klientów firmy.

Druk sublimacyjny na tkaninach jest niezwykle trwały. Tkaniny mogą być prane, prasowane i suszone, a nadruk pozostanie w takim samym stanie, co przed wykonaniem tych czynności. Jest to także tania metoda drukowania, a także przyjazna środowisku. Grafikę lub tekst możemy przygotować sami przy pomocy darmowego programu graficznego. Drukowanie może odbywać się na różnych podłożach. Mogą to być tkaniny, kubki czy plecaki.