Za co lubimy naturalne przetwory owocowe? Oczywiście przede wszystkim za ich wyjątkowy i niepowtarzalny smak, który zamyka w sobie wspomnienia z wakacji spędzonych na wsi u babci. Także za wyjątkową słodycz i aromat. A są one przecież także przede wszystkim źródłem witamin oraz błonnika, których nigdy dosyć.
Powidła, dżemy i wyjątkowe syropy
Pod tym względem wybór jest zdecydowanie różnorodny. Zimą możemy delektować się aromatycznymi owocami, które zostały zebrane w pełni sezonu. Takie owoce charakteryzują się wyjątkową słodyczą i soczystością, a także dużą zawartością witamin i innych składników odżywczych. Jeśli do produkcji użyje się tych świeżych owoców, to tym samym tę wyjątkowość zamykamy w małym słoiczku.
W sklepach dostępne są konfitury, dżemy, marmolady, powidła, soki, syropy, kompoty, a nawet lemoniady. Powstają w małych, często rodzinnych wytwórniach, gdzie przede wszystkim kładzie się nacisk na jakość owoców, sprawdzone receptury oraz zerowy dodatek sztucznych dodatków, nawet takich jak cukier. Dlatego nie tracą swoich wyjątkowych właściwości a smak jest nie do podrobienia.
Owoce prosto z pól, sadów i lasów
Jakość owoców poświadczona jest przez dostawców, którzy swoje owoce zbierają w pełni dojrzałe i hodowane w warunkach jak najbardziej higienicznych. Pochodzą z rejonów, gdzie można liczyć na brak zanieczyszczeń, a często z pachnących ziołami łąk, pól i lasów. Tak jest w przypadku owoców jagodowych jak maliny, truskawki, jeżyny, agrest czy porzeczki, a także owoców zbieranych z drzew jak jabłka, gruszki, śliwki czy wiśnie.
Owoce zbierane w pełni sezonu zawierają najwięcej witamin i są najsmaczniejsze. Słodkie, soczyste i pachnące. Konfitury z nich przyrządzane według starych i sprawdzonych receptur sprawiają, że te właściwości pozostają zamknięte w słoiczkach, a my po otwarciu możemy się o tym przekonać na własnym podniebieniu.
Bez sztucznych dodatków, często również bez cukru
Naturalne przetwory owocowe nie zawierają w ogóle sztucznych dodatków jak substancje żelujące, konserwanty czy polepszacze koloru i smaku. Łatwo się o tym przekonać czytając etykietę. Skład to przede wszystkim owoce z letnich zbiorów.
Producenci stosujący stare i sprawdzone receptury obywają się także bez dodatku cukru. Odpowiednio długo gotowane powidła śliwkowe czy inne konfitury posiadają konsystencję i smak, który zawdzięczają tylko i wyłącznie sobie oraz specjalnym sposobom przygotowywania.