Skip to content Skip to footer

Najczęściej wybierane suszone warzywa

Podstawą każdej diety powinny byc owoce i warzywa. Ze względu na krótką sezonową dostępność niektórych z nich wybiera się różne metody przechowywania, aby przedłużyć ich trwałość. Jedną z takich metod jest suszenie, dzięki któremu suszone warzywa są dostępne przez cały rok i nie ulegają zepsuciu.

Jakie warzywa suszyć

Najczęściej spotykane warzywa suszone to warzywa korzeniowe, które ze względu na łatwość obróbki są dostępne w różnych postaciach. Suszone ziemniaki, marchew, pietruszka czy pasternak, ale również buraki czerwone.

Ten rodzaj warzyw jest dostępny jako warzywa suszone pokrojone w kostkę, wiórki ale również w postaci grysu czy pudru warzywnego. Pomidory w warunkach polskich najczęściej suszy się w plastrach, względnie jako grys lub puder warzywny.

W postaci suszu warzywnego dostępne są także warzywa głowiaste, głównie brokuły i kalafiory oraz cebula i czosnek. W przypadku tych warzyw producenci decydują się na kostkę lub plasterki, bowiem w takiej postaci najczęściej się wykorzystuje cebulę i czosnek jako przyprawy.

Różne sposoby na wykorzystanie suszonych warzyw

W postaci suszonej dostępne są jedynie wybrane rodzaje warzyw, dlatego warto się przyjrzeć, w jaki sposób można je wykorzystać w kuchni. Drobno pokrojowe warzywa, głównie w postaci grysu suszonego, stosuje się jako domową jarzynkę, którą wraz z przyprawami doprawia się zupy i sosy.

Czerwone buraki oraz inne warzywa korzeniowe, które dostępne są w postaci suszonych wiórków, warto wykorzystać do ugotowania pożywnej zupy. Dodatkowo warto pamiętać o wysokiej kondensacji warzyw – już 100 g suszu z czerwonego buraka odpowiada 1 kg warzywa w postaci surowej.

Plasterki pomidora czy papryki wykorzystuje się do dań kuchni śródziemnomorskiej. Wszechstronne zastosowanie ma również suszony czosnek, który może być wykorzystany do doprawiania mięs, sosów i innych dań wytrawnych.

Zdrowotne właściwości suszonych warzyw

W erze dostępności warzyw mrożonych, suszone warzywa wybierane są coraz rzadziej. A jednak to one stanowią wygodniejszą formę przechowywania pełnowartościowych warzyw, z których jedynie usunięto wodę.

Suszone warzywa mogą być przechowywane w każdych warunkach pod warunkiem, że będą się znajdować w szczelnie zamykanych pojemnikach, które ochronią je przed dopływem wilgoci. Drobno posiekane warzywa stosowane są jako przyprawa, przy czym warto podkreślić, że w takiej przyprawie nie pojawiają się wzmacniacze smaku.

Pozorna wysoka kaloryczność suszonych warzyw dotyczy warzywa suszonego, które w czasie gotowania pęcznieje pod wpływem wody.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Ogrodnik S.A.