W dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji szereg nowoczesnych technik gotowania. Sprawia to, że przygotowywanie posiłków może stać się prawdziwą przyjemnością. Ta sama potrawa może za każdym razem smakować nieco inaczej. Nie masz pojęcia, czym jest sous vide? To nic innego, jak gotowanie próżniowe. Dobroczynnie wpływa ono nie tylko na walory smakowe, ale również konsystencję poszczególnych produktów.
Sposób przyrządzania potraw
Technika sous vide zakłada umieszczenie produktów spożywczych w opakowaniu próżniowym. Oczywiście musi być ono w pełni odporne na działanie wysokich temperatur. Kolejnym krokiem jest zanurzenie wspomnianej torebki w gorącej wodzie (znacznie rzadziej podczas tego procesu stosuje się parę wodną).
Wiadomym jest, że temperatura wody musi być skrupulatnie kontrolowana. Ważne jest to, aby nie przekraczała ono stu stopni Celsjusza. Nie można jednoznacznie powiedzieć, jak długo trwa gotowanie techniką sous vide, gdyż jest to kwestia bardzo indywidualna. Nierzadko jest to kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt godzin.
Równomierny przepływ ciepła
Niewątpliwą zaletą techniki sous vide jest fakt, że gwarantuje ona równomierny przepływ ciepła. To prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy chcą uniknąć przypalonych brzegów, czy też innych niedoskonałości. Nie trzeba obawiać się, że tylko część produktów zostanie podgrzana.
Należy również wspomnieć, że żywność nie traci swoich wartości odżywczych, czy też walorów smakowych. Właśnie z tego powodu nie wymaga ona stosowania zbyt dużej ilości przypraw. Można uznać to za spore udogodnienie. Mniejsza ilość soli, czy też tłuszczu sprawia, że potrawy są o wiele zdrowsze, niż tradycyjne.
Delikatna skórka
Z techniką sous vide powinni zapoznać się przede wszystkim miłośnicy mięs. Po wyjęciu produktów z opakowania próżniowego możemy mieć pewność, że będą one posiadać delikatną skórkę. Będą miękkie, a zarazem łagodne – ciężko jest osiągnąć taki efekt nawet podczas gotowania na parze.
Nie każdy wie, że zapach generowany podczas obróbki termicznej pozostaje wewnątrz woreczka próżniowego. Nie wypełnia on pomieszczenia, tak jak dzieje się np. podczas smażenia. Dla niektórych będzie stanowić to spory plus. Nie można również nie wspomnieć o mniejszej ilości naczyń do zmywania.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Gastrosilesia.