Skip to content Skip to footer

Jakie wyróżniamy elementy elektroniczne?

Należy mieć świadomość, że układy elektroniczne są budowane z licznych elementów elektronicznych. Trzy produkty uważane są z kolei za fundamentalne. Są to rezystory, induktory i kondensatory.

Rezystory

Są to w najprostszym możliwym ujęciu komponenty elektroniczne, które są odpowiedzialne ograniczenie prądu płynącego w określonym obwodzie. Warto zaznaczyć, że wspomniany element jest wyposażony w dwa wyprowadzenia. Nie można zapomnieć, że między nimi występuje opór. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że najbardziej istotnym parametrem omawianego urządzenia jest rezystancja. Bardzo istotne znaczenie ma także moc znamionowa rezystora. Podaje się ją w watach [W]. Godny uwagi jest fakt, że obecnie w sprzedaży dostępne są rezystory THT, a także SMD. Jakie elementy elektroniczne możemy jeszcze wyróżnić?

Induktory

Są to komponenty elektroniczne służące do przechowywania energii w jej polu magnetycznym. Warto wiedzieć, że produkty znajdują ogromne zastosowanie nie tylko w systemach zasilających, ale również elektronicznych. Należy mieć świadomość, że wykorzystywane są w transformatorach, zasilaczach, telewizorach czy silnikach elektrycznych.

Godny uwagi jest fakt, że induktory znajdujące się w szerokiej ofercie asortymentowej renomowanych producentów mają zarówno różne wartości, jak i typy. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że rdzeń może być wykonany z tworzywa sztucznego, żelaza, stali.

Kondensatory

Kondensatory to podstawowe elementy elektroniczne, których zadaniem jest gromadzenie ładunków elektrycznych posiadających taką samą wartość, ale przeciwny potencjał (znak). Warto wiedzieć, że najprostsze kondensatory dostępne na rynku są zbudowane z zaledwie dwóch elektrod. Są one oddzielone dielektrykiem, który przeważnie wykonany jest z ceramiki.

Godny uwagi jest fakt, że do elektrod są podpięte metalowe płytki. Bardzo często nazywane są okładkami kondensatora. W momencie, gdy do elektrod zostanie podpięte źródło zasilania, to na wspomnianych wcześniej okładkach będą się gromadziły ładunki. Należy mieć świadomość, że odłączenie źródła prądu nie doprowadzi do ich zniknięcia. Rekomendowane jest zaopatrywanie się w kondensatory renomowanych producentów. Nie warto sugerować się tylko ceną. Pracownicy znanych firm będą w stanie odpowiedzieć klientowi na wszystkie nurtujące go pytania.