Przewóz płynów najczęściej kojarzy się ze specjalistycznymi cysternami. Jednak w wielu przypadkach takie rozwiązanie nie jest najlepsze, np. przy niewielkiej ilości płynów. Wtedy najlepszym wyjściem okazuje się użycie kontenera IBC, zwanego też paletopojemnikiem. Co to takiego i jakie ma zalety?
Czym jest paletopojemnik?
Kontener IBC, paletopojemnik czy mauser to tylko niektóre nazwy, pod jakimi znany jest pojemnik do przewozu płynów. Skrót IBC pochodzi z j. angielskiego i oznacza „Intermediate Bulk Container”. Kontener składa się z kilku części. Najważniejszy jest zbiornik, wykonany z wytrzymałego polietylenu o dużej gęstości. Najczęściej tworzywo jest półprzeźroczyste, ale do przewozu i przechowywania materiałów światłoczułych wytwarza się zbiorniki zabarwione na czarno.Zbiornik umieszczony jest w specjalnym metalowym koszu, który zwiększa bezpieczeństwo i ułatwia przemieszczanie. Całość osadzona jest na palecie drewnianej lub z tworzywa sztucznego. Zbiornik ma także szeroki, wygodny otwór wlewowy, który pozwala szybko i bezpiecznie go napełnić. U dołu umieszczony jest zawór do opróżniania.
Podstawowe zalety
Wykonany z tworzywa zbiornik IBC może być używany do przechowywania i przewozu materiałów płynnych, półpłynnych i sypkich. Dzięki temu, że jest wykonany ze specjalnego rodzaju polietylenu, doskonale nadaje się także do różnych chemikaliów, w tym niebezpiecznych. Używane zgodnie z przeznaczeniem i zaleceniami producenta są wyjątkowo bezpieczne.Bardzo istotną zaletą kontenerów IBC są bezpieczne i ekonomiczne transport i magazynowanie. Dzięki swojej budowie mogą być ustawiane w stosy, co zmniejsza zapotrzebowanie na powierzchnię magazynową.
Rodzaje kontenerów IBC
Najczęściej spotykane są kontenery IBC o pojemności 1000 l. Spotyka się jednak pojemniki o innych pojemnościach, np. 300 lub 600 l. To pozwala dobrać optymalny zbiornik IBC.Większość Paletopojemników jest bardzo uniwersalna, jednak producenci oferują także modele, które są dedykowane do specjalnych celów. To np. wspomniane wcześniej czarne pojemniki do substancji światłoczułych czy kontener IBC do przewozu alkoholu. Pojawiły się też wersje przeznaczone do magazynowania wody deszczowej w ogrodach.Ciekawym rozwiązaniem, które nie tak dawno pojawiło się na rynku są składane kontenery na płyny. Mają one wszystkie zalety tradycyjnego zbiornika IBC, ale po opróżnieniu mogą być złożone, więc zajmują niewiele miejsca. To jest szczególnie cenne przy transporcie pustych pojemników.