Skip to content Skip to footer

Czym wyróżnia się wentylacja grawitacyjna?

Wentylacja grawitacyjna znana jest od pokoleń. Jest ona spotykana w zdecydowanej większości budynków powstałych kilkadziesiąt lat temu. W przeszłości nieznane były inne instalacja umożliwiające obieg powietrza w obiekcie. Obecnie opisywana technologia jest wybierana równie często – w dużej mierze odpowiada za to niezawodna praca, a także niska cena. Ponadto, wentylacja naturalna generuje bardzo niskie koszty eksploatacyjne, więc nie będzie stanowić obciążenia dla domowego budżetu.

Naturalny obieg powietrza

Wentylacja grawitacyjna pracuje samoczynnie, więc zapewnia naturalny obieg powietrza. Działa ona w oparciu o niezwykle prosty mechanizm. Nie znajdziemy tutaj złożonych podzespołów, które mogłyby ulec kosztownej awarii. Bezpośrednio wpływa to na koszty użytkowania instalacji. Ryzyko wystąpienia nieprawidłowości jest niewielkie.

Jak już wspomniano, wentylacja grawitacyjna opiera swoje działanie na różnicach fizycznych występujących pomiędzy powietrzem wewnętrznym, a zewnętrznym. Im większa różnica w temperaturze oraz gęstości, tym produktywniejsza praca instalacji.

Bezobsługowe działanie

Wentylacja grawitacyjna nie wymaga od użytkownika żadnych ruchów. Jest to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy na co dzień nie chcą pamiętać o istnieniu domowej instalacji obiegu powietrza. Nie ma konieczności monitorowania np. poziomu ciśnienia. Ponadto, wentylacja naturalna nie potrzebuje do działania energii elektrycznej.

Do utrzymania pożądanej sprawności wentylacji grawitacyjnej niezbędne jest regularne czyszczenie komina. Zalegająca sadza stanowi znacząco utrudnienie w przepływie powietrza. Warto wiedzieć, że każdy właściciel nieruchomości jest zobowiązany do systematycznych przeglądów kominiarskich.

Brak dodatkowych kosztów

Atutem wentylacji grawitacyjnej jest to, że nie generuje ona nadprogramowych kosztów. Nie trzeba więc obawiać się wysokich kosztów, które mogłyby powstać podczas eksploatacji instalacji. Plusem jest także niski koszt jej wykonania. W dzisiejszych czasach wykorzystuje się głównie gotowe komponenty.