Skip to content Skip to footer

Czym są konfitury? Skład, rodzaje i zastosowanie konfitur

Chyba każdy z nas słyszał o konfiturach, lecz nie każdy wie, czym tak naprawdę są. Warto więc przyjrzeć się bliżej temu owocowemu smakołykowi, aby wiedzieć, co tak naprawdę zawiera i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze!

Co to jest konfitura?

Konfiturą nazywa się rodzaj produktu, który powstaje z owoców z użyciem cukru albo soku owocowego. Może on zawierać również dodatki, na przykład przyprawy, kwas cytrynowy w celu regulacji kwasowości.

Produkcja konfitur polega na wo lnym gotowaniu owoców w soku owocowym, głównie winogronowym, albo w syropie cukrowym. Dobra konfitura powinna mieć duże kawałki owoców albo owoce w całości.

Skład konfitur

Konfitury dobrej jakości nie powinny zawierać wielu składników. Podstawowe to cukier, owoce oraz regulator kwasowości. Niekiedy dodaje się do nich również substancję żelującą w postaci pektyn.

W konfiturach nie ma potrzeby stosowania dodatkowych konserwantów, ponieważ ich trwałość zapewnia duża ilość cukru.

Konfitury – popularne rodzaje

Wśród najpopularniejszych konfitur znajdują się:
– konfitury truskawkowe
– konfitury malinowe
– konfitury wiśniowe
– konfitury morelowe
– konfitury śliwkowe

W sprzedaży można znaleźć również oryginalne smaki, na przykład konfitury dyniowe czy konfitury z aromatycznymi dodatkami, na przykład płatkami migdałów, rumem, goździkami, czekoladą, winem Porto.

W przetwórstwie owocowo-warzywnym, a więc i podczas przygotowania konfitur, cenny jest profesjonalizm i dbałość o szczegóły.

Jak stosować konfitury?

Konfitury w kuchni mogą być używane na różnorodne sposoby. W jaki sposób je wykorzystać?

Najczęściej konfitury używane są do przyrządzania kanapek na słodko. Wyśmienicie smakują z chlebem z masłem, twarożkiem lub serkiem wiejskim, a także z masłem orzechowym. Również można smarować nimi ciasto drożdżowe na słodko czy babki.

Konfitura jest też dodawana do napojów, na przykład do herbaty. Najczęściej wybierana jest wtedy konfitura malinowa. Konfitury dobrze sprawdzą się również do słodkich wypieków, naleśników, racuchów, gofrów.