Skip to content Skip to footer

Czym jest druk sublimacyjny?

Zjawisko sublimacji to nic innego jak przemiana ciała ze stanu stałego w gazowy, i aby to wytłumaczyć w najprostszy sposób warto przytoczyć przykład suchego lodu, który to w odpowiedniej temperaturze i ciśnieniu atmosferycznym nie roztapia się, lecz bezpośrednio przemienia się w ciało lotne, co świetnie obrazują pokazy barmańskie.

Gdzie jeszcze znajdzie zastosowanie?

Druk sublimacyjny to nakładanie warstw znakujących na poszczególne przedmioty, mogą to być naczynia, torebki, ubrania od koszulek po bluzy, jak również rzeczy, które zostały wykonane z aluminiowego materiału. Aby nadruk sublimacyjny zakończył się pozytywnym rezultatem jest wymagana do tego odpowiednia warstwa sublimacyjna, ewentualnie istotnym elementem jest to aby materiał na którym zachodzi sublimacja druk składała się w co najmniej siedemdziesięciu procentach z poliestru.Aby wykonać druk sublimacyjny, zwykle nakłada się na materiał kilka warstw. Warto zapamiętać, że materiał, na który zostanie naniesiony nadruk musi zostać wystarczająco osuszony. Następną czynnością jest proces utwardzania, zwykle wykorzystuje się do tego piece pracujące w temperaturze około stu sześćdziesięciu stopni Celsjusza. W niektórych przypadkach w celu zwiększenia odporności przeciwko promieniowaniu UV materiał pokrywa się dodatkową warstwą lakieru.

W jaki sposób powstaje nadruk sublimacyjny?

Na samym początku odpowiednio przeszkolona osoba zajmująca się tworzeniem grafiki przygotowuje odpowiednie wzory na specjalnym papierze, jest to nic innego jak lustrzane odbicie które w najbliższym czasie zostanie odwzorowane na materiale. Kolejnym ważnym elementem jest to, aby używać do druku odpowiednio przygotowanych preparatów stworzonych na bazie wody, tak odpowiednio przygotowany tusz jest gwarancją jakości, oraz pomyślności wykonania zadania. Następnym krokiem jest przyłożenie papieru zawierającego lustrzane odbicie grafiki którą chcemy nałożyć na materiał, a następnie przy pomocy prasy termotransferowej grafika zostaje przeniesiona na materiał. Bardzo ważne jest, to aby odpowiednio do przedmiotu na który planujemy nałożyć druk dobrać odpowiednią temperaturę oraz ciśnienie, te dwa elementy będą się różnić od siebie w zależności od prasy jaką posiadamy, składu tuszu, oraz przedmiotu docelowego.