Skip to content Skip to footer

Czego można dowiedzieć się z opakowania pasty lutowniczej?

Dziś trudno sobie wyobrazić lutowanie bez pasty lutowniczej. Niestety, na rynku wciąż można znaleźć mnóstwo różnego rodzaju past, dzięki czemu znalezienie tej właściwej jest pewnym wyzwaniem. Na szczęście producenci past w miarę czytelnie opisują ich właściwości na dołączonych opakowaniach. O jakich właściwościach mowa?

Temperatura topnienia

Jest to chyba jeden z najważniejszych parametrów każdej pasty. Teoretycznie – im jest ona niższa, tym lepiej. Niestety znalezienie jej wartości dla określonej pasty nie jest łatwe. Niektórzy z producentów past stosują tu skrót M.P. Tuż przy nim znajduje się wartość temperatury topnienia, którą wyraża się w stopniach Celsjusza.

Wbrew pozorom, parametr ten jest bardzo istotny z punktu widzenia użytkownika. Dzięki określonej temperaturze topnienia można dobrać optymalną technikę lutowania. Jeśli jest ona niska, można skorzystać z metody rozgrzewania ciepłym powietrzem, bądź podgrzewania konwekcyjnego.

Skład chemiczny

Na większości opakowań past lutowniczych można dość łatwo znaleźć informacje dotyczące składu chemicznego wybranej pasty. Aby dowiedzieć się na ów temat czegoś więcej, warto znać podstawowe oznaczenia pierwiastków chemicznych. Na szczęście w skład wielu past wchodzą często te same pierwiastki.

Często spotykaną jest np. pasta lutownicza z oznaczeniem Sn. Jest to skrót określający cynę, która – nawiasem mówiąc – coraz rzadziej stanowi większość w tego typu pastach. Oprócz niej w skład owej pasty może wejść również ołów, którego oznaczenie to Pb. Przy każdym ze składników podana jest dokładna zawartość procentowa.

Dodatkowe informacje

Niektórzy producenci past udostępniają użytkownikom dane na temat m.in. temperatury przechowywania. Trzeba jednak pamiętać, że i tak jest ona bardzo niska. W niektórych przypadkach jej wartość waha się w granicach od 5 do 15 stopni Celsjusza. Na rynku można znaleźć również i takie pasty, których maksymalna temperatura przechowywania nie przekracza 10 stopni.

Podsumowując, każda pasta lutownicza jest definiowana za pomocą wielu różnych parametrów fizykochemicznych. Te najważniejsze powinny zostać ujęte bezpośrednio na opakowaniu past, gdyż na ich podstawie można dokonać świadomego zakupu wybranego produktu.

Pasta lutownicza dostępna jest w ofercie Elektronika.mcc.pl.