Roczne dzieci coraz częściej chcą jeść to samo, co reszta rodziny. Potrawy dla niemowląt przestają być dla nich atrakcyjne, szczególnie kiedy widzą, że mają na talerzu coś innego niż rodzice. Maluchy pragną odkrywać świat, dotyczy to również jedzenia. Menu rocznego dziecka może być urozmaicone, warto zadbać, aby jedzenie było dla niego atrakcyjne.
Codzienne posiłki i przekąski dla małych dzieci
Śniadanie, obiad, kolacja plus dwie przekąski – tak powinny być podzielone posiłki w ciągu dnia, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Przerwy w jedzeniu są tak samo ważne jak i same posiłki. Należy się powstrzymać od podjadania przez 2-3 godziny.
Poranna przekąska jest podawana między śniadaniem a obiadem. Nie wszystkie dzieci jej potrzebują, jeśli jedzą śniadanie wcześnie to powinny coś przekąsić aby naładować baterie. To idealna okazja, aby podać owoce i warzywa.Przekąska powinna być zdrowa. Nie należy jej mylić z przegryzką w postaci słodyczy. Mimo, że „zdrowe słodycze dla dzieci” są tak reklamowane, należy ich unikać, a już na pewno nie powinny być podstawą menu rocznego dziecka.
Połączenie białka i błonnika jest idealne jako „wypełniacz” po południu. Na przykład twarożek lub czy jogurt z owocami, a do którego pełnoziarnisty biszkopt albo przecier owocowy z pełnoziarnistym pieczywem. Jeśli tego dnia dziecko wypiło już dużo mleka i produktów mlecznych, powinno raczej dostać warzywa i owoce. Menu rocznego nie dziecka nie powinno zawierać za dużo białka.
Śniadanie dla malucha na dobry początek dnia
Pierwszy posiłek w ciągu dnia jest niezwykle ważny, ponieważ dostarcza cennej energii, której dzieci potrzebują na dobry początek dnia. Dlatego warto zadbać o to, aby śniadaniowe menu rocznego dziecka zawierało wiele różnych składników, takich jak mleko i produkty mleczne, a także płatki zbożowe w postaci pieczywa pełnoziarnistego i płatków zbożowych. Owoce można pokroić na małe kawałki jako przekąski lub podawać w jogurcie albo w postaci mini szaszłyków. W menu rocznego dziecka nie powinno zabraknąć owoców.
To, kiedy podaje się śniadanie, zależy oczywiście od indywidualnych okoliczności i rutyny rodzinnej. Najlepszy czas to między godziną siódmą a dziewiątą.
Jeśli to możliwe, rodzina powinna zjeść ten posiłek razem i pozwolić sobie na odrobinę ciszy i spokoju w całym gorączkowym porannym pośpiechu. Lepiej wstać kwadrans wcześniej i zacząć dzień spokojnie.
Pora na obiad
Dla wielu dzieci obiad jest głównym posiłkiem dnia. Nie zawsze jest możliwość, żeby rodzina zjadła go wspólnie. Jednak i w tym przypadku również powinno się przestrzegać godzin spożywania posiłku. Regularność jest niezwykle ważna.Obiad zwykle zawiera węglowodany w postaci ziemniaków, kaszy, ryżu lub makaronu, a dobrym połączeniem są również rośliny strączkowe, takie jak soczewica. Idealnie byłoby, gdyby było też mięso dwa do trzech razy w tygodniu i raz ryba.
Warzywa najlepiej uszlachetnione odrobiną wysokiej jakości oliwy lub oleju, powinny znajdować się w menu rocznego dziecka każdego dnia. Warto je dodać do obiadu.
Owoce najlepiej nadają się na deser po obiedzie. Teraz jest też dobry czas na deser, taki jak jogurt, śmietanka czy budyń z owocami.
Kolacja z rodziną
W wielu rodzinach kolacja jest jedynym wspólnym posiłkiem. To czas na klasyczną przekąskę składającą się z pełnoziarnistego pieczywa, sera i chudej wędliny. Można również podać wegetariańską pastę jako alternatywę dla konwencjonalnych dodatków i warzywa.
Na kolację można również podać kaszę manną lub pudding ryżowy z owocami.
Jedzenie powinno być lekko przyprawione, nie należy stosować żadnych dodatków, takich jak wzmacniacze smaku czy sztuczne aromaty.