Skip to content Skip to footer

Broń myśliwska – jak kupować z głową?

Broń myśliwska, jak sama nazwa wskazuje, służy do celów łowieckich. Obecnie myślistwo staje się coraz bardziej popularnym hobby, którym zaczynają się interesować już osoby w młodym wieku. Co warto wiedzieć o broni myśliwskiej oraz jak ją nabyć w legalny sposób?

Rodzaje broni myśliwskiej

Ze względu na rodzaj naboju broń myśliwską można podzielić śrutową, kulową bądź kombinowaną. Natomiast biorąc pod uwagę wykorzystaną automatykę wyróżniamy broń jednostrzałową, powtarzalną oraz samopowtarzalną. Ważnym podziałem jest klasyfikacja broni z uwagi na funkcję użytkową, gdzie możemy wyróżnić strzelby, sztucery czy broń kombinowaną. Oczywiście istnieje jeszcze wiele innych podziałów broni. Bez względu na to, jaki rodzaj broni myśliwskiej wybierzemy, w każdym przypadku jej posiadanie wymaga od nas uzyskania zezwolenia.

Jak uzyskać zezwolenie na broń myśliwską?

Bez zezwolenia nie zakupimy broni w sposób legalny. Sprzedaż broni myśliwskiej w Polsce obwarowana jest wieloma przepisami, między innymi konieczność wylegitymowania i sprawdzenia aktualności zezwolenia osoby, która chce nabyć sprzęt. Zatem zanim zaczniemy rozglądać się za bronią, w pierwszej kolejności dopełnijmy formalności. W przypadku broni myśliwskiej konieczne jest członkostwo w Polskim Związku Łowieckim, w którym należy odbyć staż, a następnie zdać egzamin praktyczny i teoretyczny. Dopiero wtedy będziemy mogli złożyć u komendanta policji wniosek o wydanie zezwolenia na broń.

Kupujemy broń myśliwską

Decydując się na konkretny zakup dokładnie sprawdźmy podmiot oferujący sprzedaż broni myśliwskiej. Każda oferowana broń powinna posiadać pełną dokumentację, z kolei sprzedający jest zobowiązany do wylegitymowania kupującego i sprawdzenia jego pozwolenia. Jeśli podczas sprzedaży zabraknie tych elementów, możemy mieć uzasadnioną obawę, że sprzedawca prowadzi nielegalny handel.

Sprzedaż broni używanej

A co, jeśli interesuje nas broń używana myśliwska? W tym przypadku obowiązują dokładnie takie same procedury. Ponadto osoba prowadząca sprzedaż broni używanej powinna zlecić wykonanie jej pełnego przeglądu technicznego i w momencie wydania sprzętu klientowi potwierdzi jego pełną sprawność. Jest to niezwykle istotne w przypadku broni używanej, która była wcześniej użytkowana w sposób nam nieznany. Zakup broni to ważna i odpowiedzialna decyzja. Dajmy sobie więc czas na jej dokładne przemyślenie i nie działajmy pod wpływem impulsu, który w tym przypadku jest najgorszym doradcą.