Zakup nieruchomości o przeznaczeniu komercyjnym w naszym kraju to zadanie, które nie zawsze jest łatwe. Zacząć należy oczywiście od znalezienia odpowiednich ofert. Gdzie ich jednak szukać? Istnieje wiele możliwości, niektóre lepsze, inne gorsze. Warto jednak nie ograniczać się do jednej, a poszukiwania prowadzić wielotorowo.
Gdzie szukać informacji o ofertach?
Nieruchomości komercyjne na sprzedaż znaleźć można przede wszystkim w serwisach ogłoszeniowych o dużym zasięgu i szerokim wachlarzu ofert. Taka odpowiedź nasuwa się oczywiście jako pierwsza. Czy tak jednak koniecznie jest. Doświadczenie podpowiada, że istnieje jeszcze wiele innych sposobów, na jakie można takich informacji szukać.
Warto zastanowić się na przykład nad skorzystaniem z usług którejś z wyspecjalizowanych agencji pośrednictwa obrotu nieruchomościami. Z jednej strony takie rozwiązanie ma swoje wady. Między innymi usługi tego rodzaju agencji swoje kosztują, co znacznie podwyższa finalną cenę nieruchomości. Z drugiej strony agencje takie bardzo często specjalizują się w zbieraniu informacji dotyczących nieruchomości, a ich baza potencjalnych adresów może być bardzo pomocna. Warto również zainteresować się specjalistycznymi portalami ogłoszeniowymi, skoncentrowanymi na nieruchomościach komercyjnych.
Czy zakup od pośrednika się opłaca?
Nieruchomości komercyjne na sprzedaż można znaleźć przede wszystkim w ofertach pośredników. Warto więc zadać sobie pytanie o to, czy takie rozwiązanie się do końca opłaca. Przeciw przemawia wyższa cena, która musi oczywiście pokryć przewidywany zysk pośrednika inwestującego w dany lokal.
Znalezienie nieruchomości komercyjnej na sprzedaż w ofercie pośrednika może się jednak okazać wybawieniem. Całkowity koszta adaptacji budynku, czy lokalu do potrzeb działalności firmy może znacznie przekroczyć granicę opłacalności. Wcześniejsze przystosowanie lokalu przez pośrednika może okazać się opłacalne.
Czy zakup bezpośredni to zawsze dobry pomysł?
Zakup bezpośredni lokalu może być również dobrym pomysłem. Zwłaszcza, jeżeli kupujemy od dewelopera. W takiej sytuacji cena lokalu będzie zdecydowanie najniższa (licząc koszty adaptacji), jeżeli pomiędzy naszą firmą a deweloperem nie znajdzie się żaden pośrednik.
Taki zakup może jednak okazać się nie najlepszym pomysłem. Jeżeli lokal kupowany jest drugiej, czy trzeciej ręki będzie zapewne wymagał odpowiedniego przystosowania, co znacznie opóźni inwestycję. Zależy to jednak od szczegółów konkretnej oferty, która może być na tyle atrakcyjna, że adaptacja na własną rękę może okazać się również korzystna.