W dzisiejszych czasach bardzo modne są hasła sprzedażowe. Są one stosowane zazwyczaj w kontekście handlowym. Ich prosta, retoryczna natura zwykle pozostawia niewiele miejsca na szczegóły, więc hasła powinny być oryginalne oraz przyciągać uwagę potencjalnych klientów.
Sugestywna sprzedaż
Hasła marketingowe są często nazywane sloganami. Slogany służą do przekazywania wiadomości o produkcie oraz usłudze. Jeśli hasło jest wykorzystywane do celów komercyjnych, często jest napisane w sposób chwytliwy, w taki sposób aby przyciągną uwagę większości osób. Hasło jest częścią aspektu produkcyjnego, który pomaga stworzyć obraz produktu. Powinno opisywać daną rzecz pozytywnymi cechami. W reklamie komercyjnej korporacje będą używać hasła w ramach działań promocyjnych. Obecne słowa mogą wywoływać różne emocje, które konsumenci będą kojarzyć z tym produktem. Kiedy slogan jest wykorzystywany do celów reklamowych, jego celem jest sprzedaż produktu lub usługi jak największej liczbie konsumentów za pośrednictwem wiadomości i informacji podanych w haśle. Hasła sprzedażowe mają więc ogromny wpływ na sukces danego przedsiębiorstwa.
Zwroty sprzedażowe
Sugestywna sprzedaż odgrywa wielką rolę w świecie marketingu. Jest to technika sprzedaży, w której pracownik pyta klienta czy chce skorzystać z danej promocji. Sugestywna sprzedaż służy zwiększeniu kwoty zakupu klienta i przychodów firmy. Często dodatkowa sprzedaż jest znacznie mniejsza niż pierwotny zakup i jest produktem uzupełniającym. Taka sprzedaż może przybierać różne formy w zależności od kategorii działalności.
W sklepie detalicznym pracownik może zasugerować akcesoria dołączone do ubrania, takie jak szalik i rękawiczki. Ta technika sprzedaży może być wykorzystana w branży sprzedaży samochodów. Sprzedawca, po zabezpieczeniu zobowiązania klienta do zakupu pojazdu, może zaoferować dodanie dodatków, takich jak przedłużona gwarancja i usługi drogowe. Może to obejmować zakup pojazdu z bardziej zaawansowanym sprzętem audio, pakiet komunikacyjny łączący telefon kierowcy z deską rozdzielczą pojazdu, kamerę cofania, mocniejszy silnik lub podgrzewacze foteli. Zwroty sprzedażowe również są na porządku dziennym. Czasami może zdarzyć się tak, że dany klient chce zwrócić zakupiony produkt. Ma on oczywiście do tego prawo, więc pracownik w niektórych sytuacjach powinien dokonać zwrotu.