Budowa domu to proces, który przez wiele osób wskazywany jest nie tylko jako kosztowny, ale również czasochłonny. I nie chodzi tutaj o proces związany z uzyskiwaniem pozwolenia na budowę czy innej, koniecznej dokumentacji, ale bardzo często o czas potrzebny na postawienie domu. Oczywiście jest on uzależniony w dużej mierze od technologii, jaka zostanie wybrana do realizacji konkretnej inwestycji. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej osób decyduje się na domy prefabrykowane właśnie ze względu na znacznie krótszy czas, jaki jest potrzebny na postawienie domu.
Czym są domy prefabrykowane?
Domy z prefabrykatów to domy, które stawia się na miejscu z gotowych elementów, dostarczanych prosto z fabryki. Poszczególne elementy są wykonywane zgodnie z wybranym przez klienta projektem, dlatego po ich dostarczeniu na plac budowy nie ma konieczności ich dostosowywania, wystarczy jedynie połączyć je ze sobą. To powoduje znaczne skrócenie czasu, koniecznego na ich postawienie. Prefabrykowany dom zazwyczaj zestawia się w ciągu maksymalnie kilku dni, zaś przy projektach o mniejszej powierzchni często wystarcza na to jeden dzień. oczywiście czas ten nie obejmuje wykończenia domu wewnątrz, a jedynie postawienia całej konstrukcji, łącznie z oknami i drzwiami. W porównaniu z czasem, jaki jest potrzebny na postawienie domu murowanego jest to o wiele mniej i na pewno znacznie przyspiesza proces wprowadzenia się do własnego domu.
Jakie zalety ma dom prefabrykowany?
Poza tym że na jego postawienie potrzeba znacznie mniej czasu, prefabrykowany dom to znacznie tańsza w realizacji inwestycja. W zależności od wybranej technologii postawienia domu, cena budowy w przeliczeniu na metr kwadratowy może być nawet o połowę niższa niż w przypadku wyboru tradycyjnej technologii murowanej. To jeden z powodów, dla których Domy prefabrykowane z każdym rokiem cieszą się coraz większą popularnością. Pomimo niższych kosztów, związanych z ich postawieniem, domy z prefabrykatów są konstrukcjami bardzo trwałymi. Odpowiednie rozwiązania, zastosowane do produkcji elementów domu zapewniają odpowiednią ich szczelność i tym samym wysokie współczynniki, jak chodzi o ocieplenie domu. W przeciwieństwie jednak do domów murowanych, zazwyczaj nie wymagają one wykonana dodatkowych warstw ocieplenia, na przykład przy zastosowaniu styropianu. Ponadto na popularność domów z prefabrykatów wpływa także rosnąca ilość firm, które się zajmują ich wznoszeniem.