Masaż, który do niedawna gościł głównie w salonach fizjoterapeutów, coraz częściej jest wykorzystywany także przez gabinety SPA i wellness jako szybki sposób na zmniejszenie dolegliwości bólowych. W niektórych gabinetach masaż klasyczny wybranych partii ciała traktowany jest również jako środek o działaniu odchudzającym.
Czym jest masaż klasyczny
Nie każdy masaż można uznać za masaż, noszący znamiona masażu klasycznego. Do jego przeprowadzenia niezbędny jest stół do masażu, na którym w odpowiedniej pozycji układany jest pacjent.
Masażysta wykonuje masaż ręcznie, choć w niektórych technikach dozwolone są dodatkowe gadżety, jak np. gorące kamienie czy specjalne stemple.
W masażu klasycznym istotne jest z kolei sięganie po oliwki i specjalne maści natłuszczające, które minimalizują tarcie oraz zwiększają efektywność kolejnych ruchów dłoni masażysty. Konieczne jest także odsłonięcie tej części ciała, która będzie poddana masażowi.
Kilka technik masażu
Choć masaż klasyczny kojarzy się z wykonywaniem przez masażystę określonych ruchów, to sam masaż może być przeprowadzony z wykorzystaniem różnych technik. Najczęściej stosuje się masowanie, które zmniejsza obrzęki, minimalizuje dolegliwości bólowe oraz poprawia krążenie krwi i limfy.
Każdy masaż rozpoczyna i kończy delikatnie głaskanie mięśni, które rozluźnia napięcie mięśniowe. W niektórych przypadkach cały masaż może być wykonany jedynie taką techniką. Szybkie rozcieranie może z kolei zapobiegać występowaniu obrzęków i stłuczeń.
W masażu stosowanym u sportowców najlepsze efekty daje wałkowanie. Natomiast pacjenci leczący otyłość poprzez masaż powinni się zdecydować na masaż wibrujący, który może przeprowadzić sam masażysta. Coraz częściej masaż wibrujący robią specjalne urządzenia.
Po co robić masaż?
Masaż klasyczny to nie tylko sposób na szybki relaks i odprężenie, ale również lekarstwo na różne dolegliwości. Wymieniany już masaż wibrujący leczy otyłość, z kolei masaż roztrząsający, przeprowadzony w poprzek do mięśni, może działać pozytywnie na układ oddechowy.
Masaż ugniatający bywa stosowany przy głębokich bliznach i zrostach, ale także przy niedowładzie mięśniowym. Odciąganie mięśni od tkanki kostnej nie jest przyjemne, jednak stosowane regularnie przynosi bardzo dobre efekty.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Medica SPA