Skip to content Skip to footer

Wycena

Żeby ocenić wartość przedsiębiorstwa w momencie, kiedy chcemy je sprzedać lub zakupić bardzo przydatna okazuje się wycena przedsiębiorstwa. Polskie prawo nie reguluje dokładnie tej kwestii dlatego też osoba, która przeprowadza wycenę nie musi posiadać żadnych obowiązkowych kwalifikacji. Oczywiście bardzo przydatny jest stopień doktora w dziedzinie nauk finansowych lub tytuł biegłego rewidenta. Równie przydatne są kwalifikacje ACCA oraz wszelkie rekomendacje od innych fachowców. Zazwyczaj osoba, która zleca wycenę nie posiada niezbędnej wiedzy na ten temat i dlatego potrzebuje pomocy fachowca.

Elementy wyceny

Powinien on dokładnie określić elementy wyceny oraz wszelkie aspekty, które powinny się znajdować w raporcie. Oczywiście warto zauważyć, że w niektórych przypadkach wycena przedsiębiorstwa potrafi trwać nawet kilka tygodni, ponieważ nie jest to lekka i łatwa praca, ale wymaga dużego doświadczenia. Należy także zorientować się w cenach rynkowych, żeby niepotrzebnie nie przepłacać. Należy pamiętać, że zakup lub sprzedaż przedsiębiorstwa zawsze przynosi określone skutki, które czasami zwiększają jego wartość lub zmniejszają. Dlatego też stosowane są różne premie oraz dyskonty, których celem jest doprowadzenie wartości do stanu poprzedniego.

Wielkość przedsiębiorstwa

Dużo także zależy od wielkości przedsiębiorstwa oraz aktywów jakie ma w posiadaniu. Bardzo ważną rolę odgrywa ocena historycznej działalności przedsiębiorstwa oraz plany rozwojowe i perspektywy biznesowe. Osoba, która przeprowadza analizę powinna znać się na narzędziach wykorzystywanych w analizie strategicznej, a także na sektorze do którego należy przedsiębiorstwo. Ważna jest także analiza porównawcza w odniesieniu do podobnie działających przedsiębiorstw, które oscylują w tym samym segmencie.

Opinie wyceny

Należy oczywiście czytać opinie ludzi, którzy korzystali z usług profesjonalistów i tylko też takie osoby wybierać. Lepiej zapłacić więcej za wycenę, ale mieć pewność, że będzie ona właściwie przeprowadzona niż oszczędzić, a potem tego żałować. Dużo też zależy od sektora w jakim funkcjonuje przedsiębiorstwo, ponieważ niektóre branże mają większy popyt, a niektóre zdecydowanie mniejsze. Dlatego bardzo ważna jest elastyczność i dopasowanie się do potrzeb rynkowych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC.