Skip to content Skip to footer

Nie tylko świeże – jakie warzywa warto mieć w kuchni?

Najczęściej warzywa kojarzymy ze świeżymi produktami, które pozwalają na przyrządzenie wielu dań. Jednak nie zawsze mamy czas lub nie są one dostępne w danym sezonie. Jakie warzywa, oprócz tych świeżych, warto mieć w swojej kuchni?

Warzywa mrożone – pełne witamin i łatwe w przyrządzeniu

Chociaż wiele osób uważa, że warzywa mrożone nie są aż tak wartościowe, jak te świeże, to jednak w rzeczywistości ich wartości odżywcze są praktycznie takie same.

Po zebraniu warzyw zakład przetwórstwa owocowo-warzywnego natychmiast je oczyszcza, kroi i przeznacza do zamrożenia, dlatego nie tracą one wtedy swoich cennych składników jak witaminy, minerały, antyoksydanty.

Mrożone warzywa można kupić w wielu wariantach, na przykład jako warzywa tylko jednego gatunku jak szpinak, brokuły, fasolka szparagowa, ale też mieszanki warzywne przeznaczone do różnych potraw jak zupy, zapiekanki, warzywa na patelnię.

Konserwy warzywne – zawsze pod ręką

Drugim typem warzyw, które na pewno sprawdzą się w kuchni, będą warzywa konserwowe. Są bardzo proste w użyciu, ponieważ wystarczy otworzyć puszkę i odsączyć je z zalewy. Nie wymagają dodatkowego gotowania i ułatwiają przyrządzenie wielu posiłków jak sałatki, zupy czy sosy.

Zakłady przetwórstwa owocowo-warzywnego mogą także zaoferować je w wielu wariantach do wyboru, na przykład popularne są fasola czerwona i biała, groszek konserwowy, kukurydza konserwowa. Można też kupić mieszanki.

Warzywa suszone – naturalne doprawianie potraw

Podczas przyrządzania wielu dań świetnie sprawdzą się też warzywa suszone. Są one krojone i poddawane procesowi suszenia, który wydłuża ich trwałość. Nie tracą przy tym ważnych składników odżywczych. Doskonale nadają się do doprawiania zup, sosów, dań jednogarnkowych, gulaszów i wielu innych potraw.

W tym przypadku zakład przetwórstwa owocowo-warzywnego może też zaoferować różne typy warzyw suszonych. Popularne to między innymi suszona marchewka, pietruszka, mieszanki warzyw suszonych jak włoszczyzna, suszony koperek, pietruszka, cebula suszona.