Optyka myśliwska to zdecydowanie jeden z najważniejszych elementów każdego polowania. Z całą pewnością wszyscy myśliwi oraz przyrodnicy nie są w stanie obejść się bez jakiejkolwiek lornetki czy chociażby lunety obserwacyjnej. Potrzebują więc do tego nie tylko wysokiej jakości lornetki, ale również właściwej optyki, która zagwarantuje precyzyjne oddanie strzału w każdych warunkach.
Używana optyka myśliwska dla każdego
Optyka używana to jedne z najbardziej popularnych przedmiotów. Jak sama nazwa wskazuje – pochodzi ona z przysłowiowej drugiej ręki, jednak niemalże niczym nie różni się od optyki kupowanej w sklepach. Optyka tego typu także charakteryzuje się wysoką jakością oraz dużą precyzyjnością.
Rodzaje optyki myśliwskiej
Optyka myśliwska dzieli się na lornetki oraz lunety. W przypadku pierwszego sprzętu, można wyróżnić trzy podstawowe grupy, to jest: lornetki nocne, lornetki dzienne, a także lornetki uniwersalne.
Lornetki nocne to przede wszystkim instrumenty, które posiadają duże obiektywy wyróżniające się dużą przepuszczalnością światła. Ne posiadają jednak zbyt dużego powiększenia. Osoby, które planują polować w nocy na dzikie zwierzęta oraz drapieżniki, powinny wybrać optykę myśliwską, używaną i nie tylko, o parametrach 8×56 oraz 9×63.
Lornetki dzienne to instrumenty, które wyróżniają się stosunkowo dużym powiększeniem w stosunku do obiektywu. Co ważne, nie posiadają one zbyt dużej transmisji światła, ponieważ nie jest przeznaczona do obserwacji nocnych, a – jak można domyślić się po nazwie – do obserwacji w dzień. Parametry tej optyki to 7×42, 8×30, 10×40 i tym podobne.
Ostatnim rodzajem lornetek są lornetki uniwersalne. Sprawdzają się one w każdych warunkach, zarówno w dzień, jak i w nocy. Optyka tego typu posiada różnorodne parametry, między innymi 7×50 oraz 12×50.
Używana optyka myśliwska: lunety
Optyka używana w postaci lunet także dzieli się na kilka rodzajów. Są to między innymi: lunety stałoogniskowe, zmiennoogniskowe, nocne, biegowe, a także uniwersalne.
Lunety stałoogniskowe to lunety o stałym przybliżeniu, a zmiennoogniskowe – zmiennym powiększeniu. Lunety nocne z kolei służą do polowania w trudnych warunkach, gdzie nie ma zbyt dużej dawki światła. Biegowe z kolei najlepsze są w trakcie zbiorowych polowań na zwierzynę szybko się przemieszczającą.