Wiosna i lato to idealny czas na jedzenie świeżych owoców i warzyw. Wiele osób chciałoby zachować te smaki na dłużej, dlatego decydują się na różnego typu przetwory. Kiedyś przetwórstwo owocowo warzywne w warunkach domowych było rzeczą naturalną. Później domowe przysmaki wyparły sklepowe słoiki i mrożonki. Obecnie można zauważyć powrót do tego, co naturalne i produkowane ręcznie.
Czym jest przetwórstwo?
W wielkim skrócie Przetwórstwo owocowo warzywne to po prostu przetwarzanie warzyw oraz owoców w określony sposób. Można przetwarzać te produkty w warunkach domowych lub przemysłowych, w przetwórniach czy zakładach produkcyjnych.
W domowych warunkach najczęstszymi elektami przetwórstwa są kiszonki, przeciery, kompoty czy wina. Równie dobrze warzywa i owoce mogą stać się marynatami, konserwami czy miodami pitnymi.
Jak przetwarzać warzywa?
Przetwórstwo owocowo warzywne w zakładach produkcyjnych jest bardzo prężnie rozwijającą się gałęzią gospodarki. Przemysł owocowo warzywny to obecnie ponad 1300 przedsiębiorstw. W zależności od wielkości danego zakładu czy przetwórni, do przetwarzania owoców i warzyw używa się różnorodnych sposobów.
W mniejszych, rzemieślniczych zakładach często stosuje się do przetwarzania metody tradycyjne, podobne do tych wykorzystywanych w warunkach domowych. Duże zakłady produkcyjne, ze względu na dużo większe ilości, stosują metody przemysłowe, z wykorzystaniem maszyn i technologii.
Dokonując zakupu, warto sprawdzić z jakich składników został wyprodukowany.