Wielu z nas zdarza się spożywać alkohol. Nie ma w tym nic złego, jeśli oczywiście nie przesadzamy z jego ilością. Warto jednak pamiętać, że nawet wiele godzin po spożyciu, poziom alkoholu w wydychanym powietrzu może być zbyt duży, by móc prowadzić jakikolwiek pojazd. Jak się upewnić, że jesteśmy trzeźwi?
Alkomat – tym urządzeniem można zbadać trzeźwość
Nasz poziom alkoholu w wydychanym powietrzu sprawdzimy na każdym komisariacie Policji. W wielu miastach – szczególnie w miejscowościach turystycznych – można znaleźć miejsca, gdzie stoją publiczne alkomaty, którymi, oczywiście za opłatą, można sprawdzić czy jesteśmy trzeźwi. Aby jednak uniezależnić się od takich miejsc, warto po prostu kupić alkomat na własne potrzeby. Internetowy sklep z alkomatami to miejsce, gdzie jest ich największy wybór, jednak i w wielu sklepach AGD i RTV jest dział z alkomatami. Nie ma tam rzecz jasna takiej oferty, jaką posiadają alkomaty sklep, ale można znaleźć tam alkomat dla siebie.
Odwiedzając internetowy alkomat sklep czy też oglądając alkomaty w sklepie stacjonarnym, od razu warto odrzucić alkomaty bardzo tanie. Mierzą poziom alkoholu w wydychanym powietrzu, ale błąd pomiaru może być bardzo duży. Sklep z alkomatami to miejsce, gdzie można znaleźć alkomaty w różnych cenach. Rozsądnie jest wybierać z tych najdroższych, które mają możliwość kalibracji.
Kalibracja alkomatów
Nie każdy wie, że niezbędna jest nie tylko zaraz po zakupie, ale musi być powtarzana mniej więcej co rok. Niejeden alkomaty sklep kalibruje urządzenia, które sprzedaje, jednak nie jest to generalna zasada. W niektórych miejscach można tylko kupić alkomat. Skalibrować należy go w innym, wybranym przez siebie punkcie.
Pomiar trzeźwości
Warto wiedzieć, że nawet idealnie skalibrowany alkomat może również mieć margines błędu pomiaru. Niejeden alkomat sklep o tym informuje, takie dane są też podane w instrukcji obsługi alkomatu. Po kalibracji, ten margines błędu także będzie, jeśli więc pomiar wskazuje określony poziom alkoholu w wydychanym powietrzu, zawsze trzeba pamiętać, że może być on inny – zgodny z marginesem błędu. To szczególnie istotne, jeśli pomiar wskazuje na poziom bardzo bliski 0,2 promila. Dodając margines błędu, może to oznaczać, że rzeczywisty poziom alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi – na przykład – 0,21 promila, a to już jest stan po użyciu alkoholu. Prowadzenie pojazdu w takim stanie grozi odebraniem prawa jazdy i wysokim mandatem, a nawet sprawą sądową.
Warto mieć dobry alkomat, kalibrować go regularnie i używać zawsze wtedy, gdy mamy taką potrzebę.