Jeżeli chcemy w efektywny oraz przyjazny dla środowiska sposób zniwelować problem gromadzących się osadów, nieprzyjemnego zapachu oraz niedrożnych odpływów w przydomowych szambach oraz oczyszczalniach to rozwiązaniem mogą być preparaty oparte o działanie bakterii.
Jak działają bakterie do szamba
Zaaplikowane do szamba lub oczyszczalni bakterie poprzez własne procesy życiowe ograniczają wydzielanie się nieprzyjemnych, szkodliwych zapachów oraz przyspieszają proces biologicznego rozkładu różnorodnych odpadów biologicznych.
Bakterie w szambie przetwarzają zanieczyszczenia biologiczne, jak ekskrementy, tłuszcze czy białka w naturalne związki, które w sposób powszechny i niezagrażający występują w środowisku. Dokonują tego w sposób dwupłaszczyznowy, fizyko-chemiczny oraz oraz biologiczny. Na pierwszej płaszczyźnie między innymi dzięki wiązaniu metali ciężkich. Na drugiej poprzez intensyfikację procesów biologicznych.
Jak stosować tabletki do szamba oraz inne biopreparaty
Przede wszystkim środki do szamba oraz oczyszczalni powinny być stosowane regularnie. W ten sposób zapewnimy ciągłość usuwania osadów oraz zabezpieczymy drożność odpływów. Częstotliwość stosowane środka zależeć będzie od dokładnego składu preparatu oraz rozmiarów naszego zbiornika. Bakterie do szamba należy aplikować bezpośrednio do zbiornika lub do toalety. Wszystkie szczegóły są podane w opakowaniu przez producenta.
Bakterie do oczyszczalni lub szamba mogą występować w kilku postaciach, między innymi, jako żele, proszki, granulat lub jako tabletki do szamba. Niezależenie od stosowanej formy, aby nie niwelować działania bakterii, nie powinniśmy używać środków do czyszczenia, detergentów zawierających chlor, pochodnych stworzonych na bazie kwasu mrówkowego czy też środków do udrażniania rur. Ich stosowanie ograniczy lub zlikwiduje pozytywne efekty działania bakterii.
Realne oszczędności
Bakterie do oczyszczalni, czy też do szamba działają w wyniku swoich naturalnych procesów życiowych. Ich działanie nie wymaga żadnych dodatkowych zabiegów, na które musielibyśmy poświęcać czas. Poprzez usuwanie osadów oraz zapobieganiu niedrożności rur ograniczają one potrzebę okresowego czyszczenia zbiornika oraz wywozu szamba.
Dzięki niższej częstotliwości wykonywania tego typu działań zmniejszamy nakład finansowy, jaki jest potrzeby do eksploatacji szamba, czy też przydomowej oczyszczalni przynosząc w dłuższym okresie użytkowania realne oszczędności.