Skip to content Skip to footer

Kasacja auta – jak to zrobić w Krakowie?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co dzieje się z samochodem, który już odmówił posłuszeństwa i nie nadaje się do dalszej eksploatacji? W Krakowie proces kasacji pojazdów jest nie tylko prosty, ale i może przynieść korzyści zarówno dla właściciela auta, jak i dla środowiska. Dowiedz się, jak przebiega kasacja auta i co warto wiedzieć, zanim oddasz swój pojazd na złom.

Kasacja pojazdu – pierwszy krok

Kiedy przychodzi moment pożegnania się ze starym samochodem, wiele osób zastanawia się, jak prawidłowo przeprowadzić proces jego kasacji. W Krakowie, podobnie jak w innych miastach Polski, istnieją specjalnie przystosowane do tego punkty – stacje demontażu pojazdów, potocznie nazywane złomowiskami. Aby jednak cały proces przebiegł sprawnie i zgodnie z prawem, warto znać kilka kluczowych kroków, które powinno się podjąć.

Wybór stacji demontażu

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest wybór odpowiedniej stacji demontażu pojazdów. W Krakowie działa ich wiele, ale nie wszystkie są równie godne zaufania. Szukając odpowiedniego miejsca, warto zwrócić uwagę na to, czy dana stacja posiada wszelkie niezbędne zezwolenia oraz czy przestrzega norm środowiskowych. Odpowiedzialna kasacja pojazdu ma bowiem ogromne znaczenie dla ochrony środowiska – nieprawidłowo przeprowadzona może prowadzić do zanieczyszczenia gleby i wód.

Dokumenty potrzebne przy kasacji

Przed udaniem się na stację demontażu, należy przygotować wszystkie niezbędne dokumenty. Do kasacji auta w Krakowie potrzebny jest dowód rejestracyjny pojazdu oraz karta pojazdu (jeśli została wydana). Ponadto, konieczne jest przedstawienie dokumentu tożsamości właściciela samochodu, a w przypadku, gdy auto jest kredytowane lub leasingowane – zgoda wierzyciela na demontaż pojazdu.

Proces kasacji i odbiór zaświadczenia

Po dostarczeniu auta na stację demontażu oraz przekazaniu wszystkich wymaganych dokumentów, pracownicy stacji przystępują do kasacji pojazdu. Obejmuje to m.in. odzysk surowców wtórnych, neutralizację szkodliwych płynów eksploatacyjnych oraz demontaż części, które mogą być ponownie wykorzystane. Po zakończeniu procesu kasacji właściciel otrzymuje zaświadczenie o demontażu pojazdu, które jest niezbędne do wyrejestrowania auta w Wydziale Komunikacji.

Wyrejestrowanie pojazdu – ostatni etap

Z zaświadczeniem o demontażu w ręku, ostatnim etapem jest wyrejestrowanie pojazdu. W Krakowie można to zrobić w wybranym Wydziale Komunikacji. Należy złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu, dołączając do niego zaświadczenie o kasacji oraz dowód rejestracyjny. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, samochód zostaje oficjalnie wykreślony z rejestru pojazdów, a właściciel zostaje zwolniony z obowiązku płacenia ubezpieczenia OC.

Kasacja auta w Krakowie to proces, który wymaga spełnienia odpowiednich formalności, ale jest dobrze uregulowany i nie powinien sprawiać większych trudności. Co więcej, jest to działanie proekologiczne, które pozwala na odzyskanie surowców i zmniejszenie ilości odpadów. Jeśli więc Twój samochód dobiegł końca swojej drogi, pamiętaj, że odpowiedzialna kasacja to najlepszy wybór dla Ciebie i dla środowiska.

Poczytaj również o kasacja auta kraków właśnie tutaj.