Jednym z ostatnich hitów w aranżacji wnętrz są cegły na ścianie. Efekt ten możemy osiągnąć jednak bez budowy ściany z prawdziwych cegieł – wystarczy zamontowanie specjalnych paneli ściennych!
Zobaczymy je przede wszystkim we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim oraz loft, ale pasują także do wielu innych aranżacji – cegły na ścianie są teraz bardzo modne i chętnie wybierane do mieszkań i domów jednorodzinnych.
Aby uzyskać efekt cegieł na ścianie, nie musimy jednak jej murować – wystarczą specjalne kasetony ścienne, które montowane są na kleju. Z jakich materiałów wykonuje się panele ścienne cegła? Gdzie wyglądają najlepiej? Czy można zamontować je samodzielnie?
Panele ścienne cegła – materiały
W sprzedaży znajdziemy panele ścienne cegła wykonane z kilku różnych materiałów – gipsu oraz tworzyw sztucznych, na przykład PCV, styropianu. W zależności od materiału panel ścienny cegła ma nieco inny wygląd oraz właściwości.
Najwięcej w sklepie zapłacimy za kasetony ścienne gipsowe – potrafią one jednak najlepiej imitować naturalną cegłę. Warto także pamiętać, że są dość ciężkie, ponieważ jeden panel może ważyć nawet około 5 kilogramów. Jeden metr kwadratowy to wydatek nawet około 60-80 złotych.
Mniej zapłacimy za panel ścienny cegła z tworzywa – PCV albo styropianu. Panele te są lżejsze i łatwiejsze w montażu. Te z PCV są także wodoodporne i można stosować je w łazienkach i kuchniach. Styropianowe z kolei mogą być malowane na różne kolory. Cena za metr kwadratowy kasetonów ściennych z tworzyw to najczęściej od 25 do 40 złotych.
Gdzie zamontować kasetony ścienne o wzorze cegły?
Najczęściej panel ścienny cegła umieszczany jest w salonie na ścianie z TV oraz w sypialni za wezgłowiem łóżka. Wykończenie kasetonami tylko jednej ściany nie przytłacza wtedy pomieszczenia i nadaje mu oryginalny wygląd.
Często panele ścienne z cegłą umieszczane są również w przedpokojach i na korytarzach – wtedy montowane są na wszystkich ścianach. Te wykonane z PCV można wykorzystać również w kuchni – do wykończenia przestrzeni nad szafkami, a także w łazience, ponieważ są odporne na wodę i łatwe w zmywaniu.
Łatwy i szybki montaż – także samodzielnie
Dodatkowym atutem kasetonów ściennych jest ich łatwy i szybki montaż – można przeprowadzić go również we własnym zakresie. Do montażu wykorzystuje się mocne kleje.
Najczęściej nie ma konieczności stosowania specjalnego wykończenia na łączeniach. Gdy jednak spoiny są widoczne, można zastosować masę do wygładzania i lekko wyszlifować łączenia dla estetycznego efektu.