Stosowanie szwów w medycynie jest dość powszechne. Zakłada się je na rany odniesione w wypadkach i urazy związane z przerwaniem ciągłości skóry. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych, gdyż każdy człowiek narażony jest na ryzyko upadku bądź zdarzenia losowego, w wyniku którego może ucierpieć. Szwy zakładane są także na rany pooperacyjne, gdy trzeba zamknąć ranę po wycięciu lub skorygowaniu czegoś. Można zakładać tradycyjne szwy, które po jakimś czasie wymagają ściągnięcia, lecz w niektórych przypadkach lepiej sprawdzą się tzw. szwy rozpuszczalne. Czym są i jak się z nimi obchodzić? Dowiedz się z poniższego artykułu!
Nici chirurgiczne rozpuszczalne – co to jest?
Nici rozpuszczające się w ludzkim ciele nazywane są także biodegradowalnymi. Są one skomponowane z takich składników, które w krótkim stosunkowo czasie zanikają i wchłaniają się w naskórek. Zastosowanie takiej nici do zaszycia rany ma zatem znaczenie dla jej szybkiego i estetycznego zabliźnienia się. Nie powoduje to konieczności przyjeżdżania do szpitala czy placówki medycznej specjalnie na zdjęcie szwów.
Kiedy stosuje się szwy wchłanialne?
Szwy rozpuszczalne stosuje się w zabiegach, po których rany goją się raczej szybko. Mogą być to zabiegi ginekologiczne, urologiczne, związane z szyciem kończyn czy brzucha, lecz w wypadkach, gdy sprawa nie jest zbyt poważna. Nie stosuje się takich szwów np. w sytuacji, gdy operacja dotyczy obszaru sercowo-naczyniowego lub gdy po operacji wymagane jest rehabilitowanie pacjenta, bo wówczas proces powrotu do sprawności się wydłuża. Szwy biodegradowalne znajdują też zastosowanie w zabiegach chirurgii szczękowej i w stomatologii operacyjnej. Stają się częstym wyborem przy zabiegach laparoskopowych.
Po jakim czasie nici chirurgiczne rozpuszczalne się wchłoną?
Szwy wchłanialne zazwyczaj zanikają w ciągu kilkunastu dni. Mogą maksymalnie posłużyć do podtrzymywania tkanek skóry przez kilka miesięcy. U pacjentów młodszych będących w dobrej kondycji zdrowotnej będą oczywiście wchłaniać się szybciej. Jeśli chodzi o czas wchłaniania znaczenie ma też rodzaj materiału użytego do wykonania medycznych nici. U każdego pacjenta jest to kwestia indywidualna i dobór nici także powinien przebiegać w sposób indywidualny.