Nie da się ukryć, że tokarki konwencjonalne do metalu są niezastąpione w wielu dziedzinach przemysłu. Pomimo swojej widocznej popularności, dla wielu osoby natura ich działania wciąż pozostaje tajemnicą. Ten artykuł ma na celu zdemistyfikowanie tokarek, wyjaśniając ich działanie i właściwości.
Tę tajemnicę warto poznać
Tokarki konwencjonalne do metalu działają, przekształcając surowy kawałek metalu w wyrafinowany przedmiot poprzez proces toczenia. Zaczyna się od umieszczenia przedmiotu do obróbki w specjalnym uchwycie, który zaczyna obracać go z dużą prędkością. Po rozpoczęciu ruchu obrotowego, następuje skrawanie powierzchni specjalnym narzędziem obróbczym. Przedmioty do obróbki mogą być mocowane na uchwycie lub, w niektórych przypadkach, montowane na kłach.
Tokarki konwencjonalne do metalu, znalezienie się w sercu wielu operacji wytwarzania, są zasadniczo maszynami skrawającymi, które obrabiają głównie przedmioty o kształcie brył obrotowych. Nie ograniczają się jednak tylko do prostych wałów i kulek – są również w stanie obrabiać stożki, gwinty zewnętrzne i wewnętrzne.
Szerokie możliwości
Tokarki konwencjonalne do metalu oferują coś więcej niż tylko toczenie – mogą również wiercić, rozwiercać i przecinać. Niektóre bardziej zaawansowane modele mogą radzić sobie z radełkowaniem, gwintowaniem i nawijaniem sprężyn. Dzięki dodatkowym akcesoriom można zwiększyć ich możliwości, pozwalając na precyzyjne frezowanie i szlifowanie.
Ostatnio na rynku zauważalny jest wzrost popularności cięższych tokarek konwencjonalnych, które idealnie nadają się do obrówki przedmiotów o dużej masie. Pamiętając o bezpieczeństwie, ważne jest zwrócenie uwagi na dopuszczalną prędkość obrotową dla poszczególnych tarcz w tokarkach tego typu.
Na co zwrócić uwagę?
Ciężkie tokarki konwencjonalne wymagają odpowiedniego podłoża, takiego jak beton ze zbrojeniami, z odpowiednimi otworami na śruby kotwowe, dla stabilności podczas obróbki. Bezpiecznym wyborem są oryginalne tokarki, które posiadają odpowiednie certyfikaty i atesty.
Warto jest poszukiwać modeli z wyjmowanym mostkiem, które obecnie cieszą się dużą popularnością.
Ten artykuł powstał dzięki współpracy z ekspertami z firmy TOP z Poręba.