Skip to content Skip to footer

Sonomammografia – czym jest i jak wygląda?

Sonomammografia to badanie, które każda kobieta powinna wykonywać w regularnych odstępach czasu. Dzięki temu pacjentka może uniknąć wielu poważnych problemów zdrowotnych, które często stanowią zagrożenie życia.

Co to jest sonomammografia?

Sonomammografia to inaczej USG piersi, czyli nieinwazyjne badanie, które pozwala w krótkim czasie stwierdzić, czy w gruczole piersiowym nie doszło do powstania szkodliwych zmian. Warto podkreślić, że niektóre ze zdiagnozowanych w ten sposób nieprawidłowości mają charakter łagodny i nie stanowią dużego ryzyka, jednak niektóre mogą oznacza poważne, śmiertelnie groźne schorzenia. W razie wątpliwości dodatkowo zlecana jest wówczas biopsja, która już bardziej jednoznacznie określa dokładny typ zmiany, przez co możliwe jest rozpoczęcie odpowiedniej terapii. Wśród chorób wykrywanych dzięki sonomammografii znajdują się nowotwory gruczołu oraz guzy sutka. Badanie można wykonać prywatnie lub w ramach funduszu zdrowia. Najważniejsze, aby sonomammografię robić regularnie, zwłaszcza po 45. roku życia, gdy ryzyko raka piersi zdecydowanie wzrasta. Nie znaczy oczywiście, że młodsze pacjentki mogą zbagatelizować systematyczne badania. W przypadku kobiet w starszym i średnim wieku powinna jednak zwiększyć się częstotliwość USG piersi. Na tym etapie życia rekomendowane jest robienie badania co pół roku.

USG piersi – jak wygląda?

Badanie USG piersi nie jest zbyt skomplikowane. Można przeprowadzić je w dowolnej chwili, bez specjalnych przygotowań. Nie ma tu znaczenia pora dnia, zażywane leki czy czas, który upłynął od ostatniego spożywanego posiłku. Specjalista wykonuje badanie, używając nowoczesnej aparatury w postaci ultrasonografu. Aby przeprowadzić USG piersi, pacjentka musi się położyć i umieścić rękę za głową. Wykonujący badanie lekarz, poprzez operowanie specjalną głowicą po powierzchni piersi, uzyskuje na monitorze obraz wnętrza gruczołu, przez co może dokładnie sprawdzić, czy nie pojawiły się żadne nieprawidłowości. Dzięki zastosowaniu tego typu sprzętu kobieta nie odczuwa żadnego dyskomfortu, a całość przebiega sprawnie i trwa zaledwie kwadrans. Ponieważ sonomammografia nie wywołuje bólu, lekarz nie podaje pacjentce żadnych środków znieczulających.