Skip to content Skip to footer

Jakie zastosowanie ma dziurawiec?

Dziurawiec pospolity jest rośliną zielną, która jest bardzo pożądana i ceniona ze względu na swoje lecznicze właściwości. Oprócz nich prezentuje się naprawdę zjawiskowo, zatem do jej zastosowań można doliczyć pełnienie funkcji ozdobnej. O tym, dlaczego to jest tak drogocenna roślina oraz jakie dolegliwości pozwala leczyć, można dowiedzieć się z poniższego tekstu.

Czym charakteryzuje się dziurawiec pospolity?

Dziurawiec pospolity, inaczej dziurawiec zwyczajny charakteryzuje się drewniejącą u dołu łodygą, wąskimi liśćmi o kształcie elipsowatym, żółtą koroną kwiatu oraz czarnymi nasionami. Jest gatunkiem z rodziny dziurawcowatych, a całą roślinę można nazwać byliną właśnie ze względu na swój wygląd i działanie.

Dziurawiec zastosowanie ma naprawdę ogromne, dlatego jest tak cenioną rośliną. Jest pożądany przede wszystkim ze względu na swoje lecznicze właściwości, ale także może pełnić funkcję ozdobną z uwagi na swój oryginalny wygląd.

Dziurawiec kiedy zbierać?

Wiele osób zastanawia się dziurawiec kiedy zbierać, a także gdzie. Roślina ta lubi porastać trawiaste łąki oraz pola. Dodatkowo, nierzadko można ją spotkać na skrajach lasów.

Dziurawiec rwie się zazwyczaj od wierzchołka do 20 centymetrów długości. Drogocenne właściwości rośliny zawiera zarówno kwiatostan jak i liście, dlatego warto zbierać je razem.

Dziurawiec pospolity zbiera się w okresie jego kwitnienia. Dla ogólności są to daty od końca czerwca do przeważnie sierpnia lub początku września. Warto uwzględnić zbiory w suchy dzień.

Dziurawiec zastosowanie

Zastosowanie dziurawca pospolitego jest różnorodne. Wykorzystuje się go głównie w celach leczniczych, przy problemach żołądkowych. Ma właściwości rozkurczające mięśnie gładkie układu pokarmowego, dlatego będzie idealnym rozwiązaniem na dolegliwości, takie jak zaparcia, nudności, czy biegunki.

Dodatkowo, napar z dziurawca poprawia ogólne samopoczucie i może być stosowany jako kuracja wspomagająca leczenie depresji. Dziurawiec koi nerwy i łagodzi stany lękowe.

Ze względu na działanie antyseptyczne idealnie sprawdzi się do przemywania ran. Co więcej, ma działanie ściągające i jest idealnym antidotum na odmrożenia, co może być przydatne szczególnie w okresie zimowym.